Hogyan válassz a tévéhez fali konzolt?
A tévé feltalálása mérföldkőnek számított az emberiség életében. Először még csak fekete-fehérben csodálhattuk a különleges, dobozba zárt világot. Kis hazánkban még adásszüneti napok is voltak. Válogathattunk a magyar egy, a magyar kettő, meg jobb esetben a csehszlovák tv kínálatából, bár ez általában kissé szemcsés volt. Ma már a gyártók egymásra licitálnak felbontásban, különféle technológiákban, tv okosításban, az előfizető pedig maga sem tudja pontosan, hogy hány csatornája van. A távirányító szinte hozzánőtt az ember tenyeréhez, bár az okostelefonok megjelenésével második helyre szorultak. Ettől függetlenül még mindig dobogósok, hiszen rengeteg időt töltünk a tévé előtt. Ma pedig már esetleg a tévé mellett is, hiszen a betekintési szög az idővel rendkívül kiterjedt. A biztos, hogy szinte minden háztartásban van egy, vagy több is belőle, és életünk szerves részét képzi, és még akkor is be van kapcsolva, ha nem is nézzük, csupán egy kis háttérzajra vágyunk.
Miért pont konzol?
A tévék az idők során egyre “nagyképűbbek” lettek. Szélesedett a képátló, az annó negyven kilogramm körüli készülékek pedig mára lényegesen könnyebbek lettek, és jelentősen ellaposodtak. Azaz, mélységükben egyre kisebb helyet foglalnak, szélességben pedig egyre nagyobbat. A szekrénysorokat és egyéb berendezési tárgyakat egyre nehezebb hozzájuk igazítani. Ha ablakkal szemben sikerült csak elhelyezni a készüléket, akkor az ember saját magát nézheti a tévében a háttérfény miatt, így forgatni kell a készüléket, vagy besötétíteni. Megérett hát az emberiség egy olyan elhelyezési módra, ami variálható és könnyen szerelhető, ugyanakkor biztonságos is. Így kezdődött el a különféle fali konzolok történelme, illetve a tévéket is úgy gyártják, hogy ezekre a konzolokra könnyen fel lehessen helyezni őket. A tévé a falon nincs útban, helytakarékos, és még jól is néz ki. Ahhoz azonban, hogy a megfelelő konzol kiválasztásakor valóban jó döntést hozzunk, több tényezőt is figyelembe kell vennünk!
A tévé és a konzol paraméterei
Sajnos nem úgy működik a dolog, hogy rábökünk az üzletben a legolcsóbb, vagy az általunk legszebbnek tartott konzolra, és már fenn is van a készülék a falon. A készülékek hátlapján lévő rögzítési pontok, valamint a falikonzol kompatibilitását meg kellett oldaniuk a gyártóknak, hogy tökéletesen passzoljanak egymáshoz. Erre az ún. VESA (Video Electronics Standard Association) szabvány jelentette a megoldást. A VESA számok a konzolon és a tévén lévő furatok középpontjának a milliméterben megadott számát jelentik. Azaz, közel sem mindegy, hogy milyen konzolt vásárolunk, hiszen, ha csak vaktában választunk egyet, azt lehet, hogy nem is tudjuk a tévéhez rögzíteni. A leggyakoribb VESA méretek 50×50, 75×75, 100×100, 200×100, 200×200, 300×300, 400×400, és 600×400 milliméter. Ez tehát azt jelenti, hogy ha a konzol és a tévé VESA száma megegyezik, vagy variálhatóság esetén a konzolon lévő tartományban benne van a tévé VESA száma, akkor a kettő tökéletesen illeszkedik. Ha olyan tévét vásárolunk, amely a VESA standardoktól eltérő furattávolsággal rendelkezik, akkor állítható konzolt kell hozzá választani!
A másik meghatározó paraméter, amit a falikonzol megvétele során figyelembe kell vennünk, az a gyártó által meghatározott, maximális teherbírás. A tévének ugyanis nemcsak furatai vannak, hanem súlya is, amit hosszú távon biztonságosan meg kell majd tartania a konzolnak. Soha ne terheljük túl a konzolt!
A tartóra rögzíthető tévé képátlójának is bele kell esnie a gyártó által előírt intervallumba.
A tévé megfelelő szellőzése miatt fontos a faltól való távolság is.
A környezet paraméterei
A konzolnak a tévét kell megtartania, a falnak pedig a konzolt és a készüléket egyaránt. Éppen ezért nagyon fontos, hogy tökéletesen legyen rögzítve a falra a konzol. A művelet egyébként nem igényel különösen nagy jártasságot a barkácsolás terén, viszont ügyelni kell arra, hogy ne fúrjunk meg falban futó vezetéket, illetve a célszerszámok kiválasztására. Üreges téglából épült fal esetében például nem használhatunk ütvefúrót, míg kemény betonfalba ütközve, csak azzal van esélyünk. Ahogy pedig arról már szót ejtettünk, lehetőleg ne helyezzük ablakkal szembe a tévét, mert bizony sokszor zavaró lesz a beáramló fény.
A konzolok alaptípusai
Igényeink szerint válogathatunk a falikonzolok közt. A klasszikus fix falikonzol nem mozgatható, úgy rögzíti a tévét a falon, mintha egy festmény lenne. Nincs semmi különleges variálhatósági lehetőség, viszont ezek mozognak a legkedvezőbb árfekvésben. A több irányban mozgatható karos konzolok nagy mozgásteret biztosítanak, dönthetőek, forgathatóak. A karos falikonzolok sokoldalúságát pedig a mennyezetre szerelhető tévéállványok képesek csak fokozni. A 360 fokos forgathatóság abszolút teljes körű.
Hozzászólás zárolva.