Facebook hozzászólás
55

A zsebpénz plusz kiadás a szülőnek vagy hasznos eszköz a gyereknek?

Ha a zsebpénzről van szó, pontosan igaz a régi mondás, miszerint ahány ház, annyi szokás.

Ha a zsebpénzről van szó, pontosan igaz a régi mondás, miszerint ahány ház, annyi szokás. A szülők ugyais igen megosztottak a kérdésben: nem feltétlenül tudják, hogy van-e értelme ennek a gyakorlatnak, ha pedig van, akkor mikor és hogyan érdemes belefogni. A következőkben ezt a kérdéskört fogjuk egy kicsit körüljárni.

Mire jó a zsebpénz?

Elsősorban arra, hogy pénzügyi tudatosságra tanítsa a gyerekeket abban a korban, amikor még szülői felügyelet alatt állnak. Ezáltal akár az anyukák, akár az apukák könnyen ellenőrizhetik, hogy a gyermekük hogyan bánik a pénzzel – miközben tanácsokat is adnak annak menedzselésére vonatkozóan. Így a legkisebbek is megtanulhatják, mit jelent a felelősség, megtapasztalhatnak egy viszonylagos szabadságot, de a saját kis pénzösszeg arra is bátorítja őket, hogy önálló döntéseket hozzanak.

Mindehhez pedig nincs szükség nagy összegekre, nem kell annyit rászánni, amennyinek a hiányát már megérezné a családi kassza. Már néhány száz – majd később pár ezer – forint is a függetlenség érzésével töltheti el őket, miközben gyakorlati tudást szereznek. Ezt a tudást pedig a későbbiekben sikerrel kamatoztathatják, legyen szó egy pénzügyi versenyről középiskolásoknak, vagy akár egy komolyabb hitelfelvételről felnőtt korukban.

Hogyan vágjunk bele?

Ahhoz azonban, hogy mind a gyermekünk, mind mi megtapasztalhassuk a zsebpénzadás előnyeit, muszáj megfelelően csinálnunk. Mielőtt a gyermekünk megkapná az első kis összegét, üljünk le vele, és beszélgessünk a pénz koncepciójáról! Mondjuk el, hogy honnan érkezik, hogy bizonyos összegekért mennyit kell dolgoznunk: akár részletesen le is vezethetjük neki, hogy mi mennyit keresünk, és hogy ebből mennyi megy el például a bevásárlásra vagy akár az ő iskolai eszközeire. Fejtsük ki az olyan alapfogalmakat, mint a pénzköltés, a kölcsön, a spórolás! Ha ezeket megértette, már nyugodtabban bízhatjuk rá a pénzt.

zsebpénz
A zsebpénz a tudatos pénzügyi nevelés egyik fontos alappillére

És hogy mikor érdemes ebbe belefogni? Nos, az általános elképzelés az, hogy a kicsik már 7 éves kortól képesek felfogni, hogy mit is jelent mindez. Mi viszont arra bátorítjuk a szülőket, hogy a saját gyermekünk érdeklődésének és érettségi szintjének megfelelően próbálják belőni az ideális kort.

Az is sokakban felmerül mint kérdés, hogy milyen formában, milyen keretek között érdemes zsebpénzt adni. Vannak, akik a házimunka elvégzéséért cserébe, mintegy jutalomként „fizetnek”, de olyanok is akadnak, akik „csak úgy”, hetente vagy havonta átadnak egy kisebb összeget. Egyesek a készpénzt preferálják, mások inkább nyitnak egy kezdő bankszámlát a legkisebbeknek. Az, hogy mi melyik mellett döntünk, teljes mértékben azon múlik, hogy mi melyiket részesítjük előnyben, illetve hogy mit tartunk a legmegfelelőbbnek a gyermekünk számára.

Csináljuk okosan!

Nagyon fontos, hogy ha már egyszer elkezdjük a zsebpénz „kiosztását”, onnantól fogva következetesnek kell lennünk a gyakorlattal, hogy a gyermek valóban megtanulhassa a pénz értékét. Például, ha az első összeget hamar elkölti valamire – ami lehet, hogy szerintünk butaság –, akkor ne adjunk neki pluszban, hogy egy másik dologra is teljen neki. Gondoljunk csak arra, hogy hogyan működik a pénz világa a való életben, és igyekezzünk őt erre trenírozni!

Mindezzel nemcsak azt érhetjük el, hogy a gyermekünk idővel sikeres lehet például egy pénzügyi versenyen, amit középiskolásoknak rendeznek, de egy tudatos, pénzügyileg összeszedett felnőttet is nevelhetünk belőle.



Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!