Facebook hozzászólás
189

7 mindennapi használati tárgy, amit nem cserélünk olyan gyakran, mint kellene

A rohanó hétköznapokban, amikor dolgozunk, futunk a gyerekért az iskolába, igyekszünk elintézni a bevásárlást és a főzést, miközben a lakást sem akarjuk teljesen elhanyagolni, szinte alig marad időnk arra, hogy valóban odafigyeljünk a környezetünkre. Így a mindennapi használati tárgyainkra sem fordítunk különösebb gondot, egyedül azzal foglalkozunk, hogy betöltik-e a funkciójukat.

Ez azonban nem feltétlenül jó gyakorlat, hiszen amit rendszeresen használunk, az egy idő után már nemcsak hogy nem működik megfelelően, de akár az egészségünkre is káros lehet. Az alábbiakban hét olyan mindennapi tárgyat hozunk, amelyeket a legtöbb háztartásban nem cserélnek elég sűrűn.

Ezeket mikor cseréltük utoljára?

Ha jobban belegondolunk, hogy az alábbi eszközeink helyett milyen rég nem vettünk újat, lehet, hogy elborzadunk majd. A felismerés viszont valószínűleg cselekvésre sarkall majd minket, így végül egy tisztább és egészségesebb háztartásban élhetünk.

Szivacs

Attól függően, hogy milyen gyakran használjuk – a mosogatógéppel rendelkezők itt előnyben vannak –, a konyhai szivacsot 2-8 hetente kellene kicserélnünk. A köztes időben pedig olykor fertőtlenítsük ki, például felforralhatjuk vízben!

Törölközők

Sokan azt gondolhatják, hogy mivel rendszeresen magas hőfokon mossuk a törölközőket, nincs szükség arra, hogy időnként újakat szerezzünk be. De egy idő után még a legjobb minőségű darabok szálai is elkezdenek megbomlani a használattól, így érdemes kétévente leváltani őket.

Vízszűrő filter

Manapság egyre többen használnak beépített vízszűrővel rendelkező kancsókat. Ha nekünk is van ilyen, akkor érdemes elolvasni a gyártó utasításait arra vonatkozóan, hogy milyen gyakran kell új filtert helyezni a gépbe – lehet, hogy meg fogunk lepődni, milyen régóta nem szűrt vizet fogyasztunk! 

Vécékefe

Mivel – jó eséllyel – a lakás leginkább baktériumoktól hemzsegő részét szoktuk érinteni vele, nem érdemes ennek cseréjén spórolni. Nem létezik ökölszabály arra vonatkozóan, hogy ezt milyen gyakran kell megtenni, de amikor már azt látjuk, hogy foltos és elhasználódott, inkább már vegyünk egy újat.

Párnák

Nap mint nap ezen hajtjuk álomra a fejünket, így célszerű legalább kétévente újakat beszerezni. Hiába van rajtuk huzat, a különböző mikróbák akkor is képesek a párna felszínére jutni, és onnan leselkednek ránk.

Gyógyszerek

Egy-egy betegség során számtalan gyógyszert hajlamosak vagyunk felhalmozni annak reményében, hogy valamelyik megoldja a problémánkat. A legtöbbször viszont nem használjuk el az összeset, így csak ott állnak a fiók mélyén a következő betegségre várva. Így, amikor következőre gyógyszerekre van szükségünk, ellenőrizzük le a lejárati dátumot, és ha kell, szerezzünk be újakat! 

Sminktermékek

A gyógyszerekhez hasonlóan a sminktermékeknek is van lejárati ideje: mindig jegyezzük meg, hogy mikor bontottuk meg őket, majd ellenőrizzük a csomagoláson a kis ábrát! (A 6M például azt jelenti, hogy 6 hónapig használható a felbontástól számítva.) Különösen figyeljünk erre a krémes állagúak esetében, ezek gyorsabban megromlanak! 

Tudatos váltás

Sokan azért nem szeretik ezeket a használati tárgyakat gyakran cserélni, mert azzal is szemetet termelnek, így károsítva a bolygót. Ne feledjük azonban, hogy szivacsból létezik kókuszrostból készült változat, ami a törölközőket illeti, a természetes pamutból gyártott darabok könnyen lebomlanak, és sminkekből is választhatunk olyat, amelynek csomagolását visszavihetjük a boltba, amikor kiürült – ők pedig újrahasznosítják! Keressük tehát a tudatos megoldásokat is, hogy az igényeinkkel minél kevésbé terheljük a bolygót!

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!