Facebook hozzászólás
96

5 tipp a tudatos lakberendezéshez

A fenntarthatósági törekvések életünk egyre több területén válnak prioritássá, ez pedig a vásárlási döntéseinkre is mind inkább kihatással van. Az élelmiszerek vagy a ruházati cikkek piacán ma már széles körű vásárlói igény mutatkozik arra, hogy elérhetőek legyenek olyan alternatívák, amelyek nemcsak az életminőségünket javítják, de a környezetre sem gyakorolnak káros hatást.

Ezeket a szempontokat pedig akkor sem érdemes figyelmen kívül hagynunk, amikor az életterünket alakítjuk ki. Ha tudatosan választjuk ki a bútorokat és egyéb berendezési tárgyakat otthonunkba, azzal egészségesebbé, kiegyensúlyozottabbá tehetjük a mindennapjainkat, és még az ökológiai lábnyomunkat is csökkenthetjük. Cikkünkben ehhez adunk néhány hasznos tippet.

1. Válasszunk tartós alapanyagokat!

Bútorválasztáskor a legelső szempont, amit mérlegelnünk kell, hogy milyen alapanyagból készült darabokat válasszunk. Ökölszabályként elmondható, hogy a természetes anyagokból, manufakturális körülmények között készült bútorok mind a tartósság, mind a környezettudatosság tekintetében jobb választásnak bizonyulnak, mint a futószalagon gyártott változatok.

A bútorlapokkal összevetve az olyan tömörfa-felületek mellett, mint a bükk, a tölgy vagy a mangófa, nemcsak az esztétikum miatt érdemes dönteni, hanem azért is, mert az ezekből készült bútorok akár több generációt is kiszolgálhatnak. Ráadásul az előállításuk során is jobban érvényesülnek a fenntarthatósági szempontok. A mangófa például rendkívül gyors érésű fafajta, emiatt pedig könnyen pótolható. Az idősebb fákról már nehezen lehet betakarítani a gyümölcstermést, így ezeket – ahelyett, hogy elégetnék – kivágják, és bútoralapanyagként felhasználják, ezáltal pedig minimális szénlábnyomot hagynak maguk után.

2. Trendek helyett időtlen dizájn

A pénztárcánkat is kímélhetjük, és a fenntarthatóság oltárán is áldozhatunk, ha az éppen aktuális lakberendezési trendek helyett egy hosszú időn keresztül is korszerűnek ható dizájn kialakítására törekszünk otthonunkban. Kölcsönözzünk bátran az olyan stílusirányzatok eszköztárából, amelyek az évtizedek során már bizonyították örök érvényűségüket!

A skandináv minimalizmus vagy a mediterrán stílus töretlen népszerűsége például abban rejlik, hogy a túldíszített, trendi tárgyak helyett az egyszerű funkcionalitásra és a mindennapi komfortra helyezik a hangsúlyt, és a természetes elemek beemelésével fokozzák az otthonosság érzését. Ezek a stílusok kevésbé kötöttek, több teret hagynak a kísérletezésnek, így könnyen adaptálhatjuk az alapelveiket a saját elképzeléseinknek megfelelően.

3. A kevesebb néha több

A fentebb említett lakberendezési stílusok arra is jó példát szolgáltatnak, hogy jobb összhatást érhetünk el lakásbelsőnk kialakításakor, ha kevesebb, ám jobb minőségű, funkcionális bútordarabok köré szervezzük az egyes helyiségek berendezését. A letisztult, felesleges kacatoktól mentes terek a mentális egészségünknek is jót tesznek, márpedig az sem utolsó szempont, hogy otthonunk a relaxálást, rekreációt is szolgálja.

4. Csak természetesen!

Szintén a testi-lelki egészségünket javítja, és még a környezettudatosságot is növeli, ha minél több naturális elemet emelünk be enteriőrjeinkbe. A tömörfa-bútorok, illetve az olyan környezetbarát lakástextilek mellett, mint a gyapjú, a pamut vagy a len, a szobanövényekkel is beinvitálhatjuk a természetet az lakásunkba. Ezek nemcsak az otthonosságérzetet növelhetik, de oxigéndúsabb, optimális páratartalmú levegőt is biztosítanak.

5. Válasszunk újrahasznosított tárgyakat!

A fenntarthatóság egyik legfontosabb alapelve, hogy az egyes tárgyak a lehető leghosszabb ideig kiszolgáljanak minket. Erre pedig kiváló lehetőséget biztosít, ha otthonunk dizájnját újrahasznosított bútordarabokkal, kiegészítőkkel dobjuk fel, amelyek nemcsak környezettudatos és költséghatékony megoldást jelentenek, de egyediséget, személyességet is kölcsönözhetnek lakásunknak.

A fenntarthatóság kívánalmainak tehát már néhány egyszerű lépéssel, különösebb pluszköltségek nélkül is eleget tehetünk otthonbelsőnk kialakításakor – a tudatosságunk hosszú távon viszont sokszorosan kifizetődő lesz.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!