A vízhiány naponta 1000 gyermek életét követeli.
A vízhiány naponta 1000 öt év alatti gyermek életét követeli.
Az UNICEF új elemzése szerint 10 afrikai országban 190 millió gyermek életét veszélyezteti a vízhiány, ami háromszoros fenyegetést jelent mindennapjaikra:
- nem jutnak elegendő ivóvízhez
- a vízhiány miatt nincsenek alapvető higiénés körülmények
- nem biztosított számukra a megfelelő fertőtlenítés
A legsúlyosabban érintett országok közül sokan, különösen a Száhel-övezetben, gazdasági bizonytalansággal és fegyveres konfliktusokkal is küzdenek, ami tovább rontja a gyermekek tiszta ivóvízhez és biztonságos higiéniai körülményekhez való hozzáférését.
Afrika vízkatasztrófával néz szembe. Miközben a klímaváltozás és vízhiány sokkolja a világot, sehol máshol nem súlyosbodnak ilyen mértékben a gyermekeket érintő kockázatok” – mondja Sanjay Wijesekera, az UNICEF programigazgatója. „A viharok, árvizek és évekig tartó aszályok már most is pusztítják az épületeket és otthonokat, szennyezik a vízkészleteket, ami halálos járványok terjedéséhez és a valaha látott legnagyobb éhínség kibontakozásához vezet. Bármennyire is nehéz most megbirkózni a körülményekkel, ha sürgősen nem cselekszünk, a jövő még ennél is borúsabb lehet.”
Ezekben az országokban a legmagasabb a gyermekhalálozás a megfelelő higiéniai körülmények hiánya által okozott betegségek – például a hasmenés – miatt. A 10 országból 6-ban kolerajárvány tört ki az elmúlt egy évben. Világszerte naponta több mint 1000 öt év alatti gyermek hal meg a vízhiányra visszavezethető – egyébként megelőzhető – okokból.
„Egy gyermek életének elvesztése megrázó a családok számára. De a fájdalom még fokozódik, ha ez megelőzhető lett volna, és az olyan alapvető, sokak által természetesnek tartott dolgok hiánya okozta, mint a biztonságos ivóvíz, a vécék és a szappan” – mondja Wijesekera. „A fenntartható tiszta ivóvíz, a szennyvízelvezetés megoldása és a megfelelő higiéniai szolgáltatások nemcsak a gyermekek egészségének védelmét jelentik, hanem a későbbi generációk számára is fenntartható jövő biztosítását.”
Ezek a legveszélyeztettebb országok
- UNICEF: A gazdag országok túlfogyasztása világszerte veszélybe sodorja a gyerekek jövőjét
- Hírességek gyerekkoráról indított podcastot az UNICEF Magyarország
Hozzászólás zárolva.