Mindegy, csak melegítsen? Mitől függ, hogy milyen bojlerre van szükségünk?
A használati melegvíz előállítására számos megoldás létezik napjainkban, idehaza azonban változatlanul a bojlerek számítanak a legnépszerűbb technikának. Ennek ellenére sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mi alapján kellene megválasztaniuk az ilyen készüléküket, és hogy mikor érett meg annak a cseréje. Cikkünkből kiderül, mire kell ügyelnünk, ha modernizálnánk a bojlerünket!
Elérhető bojlertípusok
A bojlereket alapvetően két fajtára oszthatjuk: gáz-, illetve villanybojlerekre. A gáz típusúak ugyan kezdenek lassan kimenni a divatból, mégis sokan erre a technikára esküsznek. A működési elvük igen egyszerű: a készülék alján égő gáz vagy propán felmelegíti a vizet, ami aztán a vezetékekbe kerül. A gázbojlerek mindegyike felszerelhető a falra, arra azonban ügyelnünk kell, hogy csakis függőleges állásban szabad használni őket.
A gázbojlereket további két fő kategóriára oszthatjuk: kéményes és kémény nélküli változatokra. A kémény nélküliek a szoba levegőjét hasznosítják az égéshez, így az ilyen berendezések lényegesen veszélyesebbnek számítanak, mint a kéményesek. Ez utóbbiak ugyanakkor komolyabb átalakítást igényelnek az otthonunkban, ha nincs megfelelő kémény az ingatlanon.
Napjainkban a villanybojlerek dominálják a piacot, aminek több oka is van. Az ilyen típusú vízmelegítők kényelmesek, biztonságosan használhatók, ráadásul a bekötésük sem jár különösebben nagy munkálatokkal. Arról nem is beszélve, hogy a villanybojlereket akár a kedvező tarifájú éjszakai áramról is üzemeltethetjük.
Ha XXI. század, akkor okoskészülékek, és ebből a trendből persze a bojlerek sem maradhattak ki. A webshopok és áruházak polcain számos olyan bojlerrel találkozhatunk, amit akár WiFi-n keresztül is szabályozhatunk, illetve be- és kikapcsolhatunk. Sőt, egyes készülékek képesek kiismerni a vízhasználati szokásainkat, és annak megfelelően szabályozni a melegvíz előállítását.
Melyik való a mi otthonunkba?
Amikor a bojler korszerűsítése mellett döntünk, először is a fentiek alapján a típust kell meghatároznunk. A gázbojler akkor jó választás, ha már ki van építve hozzá minden szükséges épületgépészeti elem, továbbá akkor, ha fontos, hogy soha ne maradjunk melegvíz nélkül. A gázüzemű rendszerek ugyanis folyamatosan képesek minket ellátni melegvízzel, míg a villanybojlerek erre nem képesek.
A villanybojlerek előnyeit már ecseteltük, melyek alapján általában ezek a modellek bizonyulnak nyerőnek. A villanybojlereket nem kell engedélyeztetni, emellett a kínálat is lényegesen nagyobb és sokszínűbb. Az árammal üzemelő berendezések ma már modern dizájnnal és persze számtalan extra funkcióval is elérhetők.
A következő szempont, amit mérlegelnünk kell, az a kapacitás. Általánosságban úgy érdemes számolni, hogy egy három-négyfős háztartásba a nagyobb, 120 literes készülékek az ideálisak, míg az 1-2 fős otthonokba elegendő egy 80-as bojler is. Azt se felejtsük el ugyanakkor, hogy a bojler igencsak helyigényes készülék. Egyáltalán nem biztos, hogy a fürdőszobában akad hely egy méretes, 120-as villanybojlernek.
A korszerű, energiatakarékos és okos bojlerek vitán felül nagyon praktikusak, egy nagy hátrányuk azonban mégis akad. A feltöltési és melegítési idejük lényegesen hosszabb, mint a hagyományos fűtőcsöves bojlereké, vagyis lassabban jut a család meleg vízhez. Ezt mindenképp vegyük figyelembe, és gondoljuk végig, hogy összeegyeztethető-e a családunk napi ritmusával.
Hosszú távú befektetés
Amikor belevágunk a bojlervadászatba, bizony elkerekedhet a szemünk az árak láttán. Egy jobb minőségű, nagyobb villanybojler akár többszázezer forintot is kóstálhat, amiben természetesen a beszerelés költségei nincsenek benne. Az is igaz, hogy a webáruházakban olcsóbb termékekbe is belefuthatunk – a kérdés az, hogy vajon jobban járunk-e ezekkel?
A rövid válasz az, hogy aligha. Ne feledjük, hogy a bojler hosszú távra szól. Egész biztos nem akarunk évente vagy kétévente új készüléket vásárolni, bajlódni a beüzemeléssel és a hibás készülék elszállításával. Sokkal jobban járunk tehát, ha ragaszkodunk a magasabb árcédulával ellátott, de ismert és megbízható gyártó által készített bojlerekhez.
Ezen belül pedig keressük a minél magasabb energiaosztályba sorolt készülékeket. Lehet, hogy ezekért mélyebben a zsebünkbe kell nyúlnunk, hosszú évek, évtizedek alatt azonban bőven visszahozzák az árukat az alacsonyabb áramfogyasztásuknak köszönhetően. Ha pedig már a távlatoknál tartunk: válasszunk olyan bojlert, amire több évnyi, lehetőség szerint teljes körű garancia vonatkozik.
Ha már tudjuk a típust, a kapacitást és a márkát, akkor csak az extrákon kell elgondolkodnunk. Igazán kényelmes lehet az okostelefonos irányíthatóság vagy a tetszőleges programok használata – ha rohanó életet élünk, ez mindenképp szerepeljen a kívánságlistánkon. Amennyiben pedig a tartósság a fő szempont, vásároljunk száraz kerámia fűtőtesttel rendelkező bojlert, hiszen ezek a gépek sokkal kevésbé vízkövesednek.
Az sem mellékes, hogy jól mutasson
A bojlert mindennap látni fogjuk a fürdőben, érdemes tehát olyan modellt választani, ami szemre is tetszetős. Szerencsére az unalmas fehér henger opció mellett ma már színes és szögletes típusok is elérhetők a boltokban.
Hozzászólás zárolva.