Facebook hozzászólás
169

A megfelelően bő szókincs nagyon fontos!

Talán mondani sem kell, de ahhoz, hogy minél pontosabban tudjuk kifejezni magunkat, rengeteg szóra van szükségünk. Hogy miért is olyan fontos ez?

Leginkább azért, mert így tudunk együttműködni a világgal. Így működhet a párkapcsolatunk, így vagyunk képesek munkavégzésre, önmagunk ellátására, érdekeink érvényesítésére, vagyis arra, hogy teljes értékű emberként létezzünk a nagyvilágban. Ez persze korántsem jelenti azt, hogy minden szó a birtokunkban van, hiszen még az anyanyelvünk is tud nap mint nap meglepetéseket okozni.

Minden nap tanulhatunk valami újat!

Egy felmérés szerint a felnőttek szókincskészlete 15.000 szó és 150.000 szó között helyezkedik el, átlagosan 75.000 szóval gazdálkodik a magyar. Ez persze magában hordozza azt is, hogy nem minden szó ismerős a számunkra, így némely szavak jelentése okozhat némi problémát.

Ilyenkor azonban vannak olyan nagyszerű megoldások, amelyeknek köszönhetően pillanatok alatt fényt deríthetünk arra, hogy az általunk nem ismert szó mit is jelenthet. Erre való többek között a Nonprofitmedia weboldala is, ahol részletesen utána tudunk járni a minket érdeklő szavaknak.

Sőt, itt nem csupán a szavak jelentését találjuk meg, de sok egyéb hasznos információ is kiderül egy-egy szóról. Ilyen többek között a szó eredete, vagyis etimológiája, a szófaja, valamint a helyesírása is. Ez utóbbi rendkívül fontos, hiszen a jó helyesírás a kulturált, igényes ember ismérve. 

Ha ez még nem lenne elég, olvashatunk példamondatokat is, illetve felsorolásszerűen találhatunk rokon értelmű kifejezéseket is, hogy még gazdagabbá váljon a szókincsünk.

Hogyan bővíthető a szókincs?

Alapvető emberi tulajdonság a kíváncsiság, így mindenképpen érdemes erre alapozni. A szókincs szinte észrevétlenül bővül azáltal, ha minél többet olvasunk, minél többet látunk világot, és minél többet beszélgetünk más emberekkel.

Mindenhonnan lehet újat tanulni, csak nyitott szemmel kell járni. Illetve további fontos momentum, hogy amint van számunkra új szó, akkor ne menjünk el mellette, keressük ki a Nonprofitmedia oldalán! Írjuk fel magunknak, ha tetszik és hasznos, építsük be a napi szinten használt szavaink, kifejezéseink közé!

Ugyanakkor nincs másik olyan forrás, mint a könyvek, így mindenképpen tanácsos naponta legalább húsz percet vagy fél órát olvasni.

Kerítsünk rá időt!

Bármennyire is elcsépelten hangzik, mindenkinek arra van ideje, amire szeretné. Így ha igazán szívünk vágya az, hogy olvassunk, akkor minden napra ki tudunk jelölni egy olyan időszakot, amikor egyáltalán nem vesszük elő a telefonunkat, nem figyelünk másra, csakis olvasunk. Már egy hónap után érzékelhető lesz a változás: kreatívabbak leszünk, változatosabban fejezzük ki magunkat, és ami még szintén fontos: kevésbé leszünk feszültek.

Ha pedig olvasás közben találkozunk egy-egy számunkra ismeretlen szóval, akkor már azt is tudjuk, hogy hol kell keresni a szavak jelentését.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!