Milyen az élet az alkohol börtönében?
Óvatos becslések szerint Magyarországon körülbelül 1 millió alkoholista és 2,5 millió “nagyivó” él. De vajon ezek miért tekinthetőek csak hozzávetőleges adatoknak? Mikor jelenthetjük ki, hogy valaki alkoholista, és kik azok a “nagyivók?”
Ezekre a kérdésekre keressük a választ cikkünkben. Nézzük most azokat az embereket, akikről senki sem beszél szívesen, és akiknek szinte csak a Swan Lake Központ terápiája vagy egy más hasonló jellegű kezelés jelenti a kiutat az addikcióból.
Ki tekinthető alkoholistának?
Sokan sokféleképpen próbálták már meghatározni, hogy hol van az a pont, amikor már tényleges függőségről beszélünk, és milyen fokozatai vannak az alkoholizmusnak. Bár ebben a kérdésben a mai napig nincs teljes egyetértés, azt azonban kijelenthetjük, hogy alkoholfüggőnek azokat tekinthetjük, akiknek az italozás az életük szerves részévé vált, rendszeresen fogyasztanak alkoholt, és csak bizonyos ideig képesek kibírni nélküle.
Az addikciónak a szakemberek szerint két típusa van: a fizikai és a pszichés. Aki pszichikailag függő, az gyakran gondol arra, hogy “de jó lenne most meginni egy pohárkával”, várja az alkalmat, amikor legközelebb alkoholhoz jut, és az italt a problémái elfelejtésére, a hangulata javítására szánja.
Aki viszont már fizikailag is függő, annál konkrétan testi elvonási tünetek jelentkeznek, amikor bizonyos ideig nem jut italhoz. Kézremegés, fejfájás, ingerlékenység, szédülés: ezek a panaszok egyre erősödnek, így aki ilyen szinten függő, az jóformán már csak azért iszik, hogy az elvonási tüneteket ideiglenesen lecsillapítsa.
Csakhogy a szervezet szép lassan hozzászokik az alkoholhoz, egyre több és több kell belőle ugyanazon hatás eléréséhez – a függőség pedig minél súlyosabb, annál nehezebb kilábalni belőle.
A figyelmeztető jelek
Előfordulhat, hogy valaki bár a szó szoros értelmében nem tekinthető még alkoholistának, de mégis jó úton halad felé, hogy azzá váljon. Tipikus eset, amikor az illető ritkábban nyúl ugyan italhoz, de akkor annyit fogyaszt, hogy elveszti a kontrollt. Aki például hétvégente vagy havi 1-2 alkalommal rendszeresen részegre issza magát, az “nagyivónak” tekinthető.
Hiába nincsenek még függőségre utaló tünetei, ez a magatartás is súlyosan károsítja az egészséget, és hosszabb távon nagyon könnyen fordulhat át alkoholizmusba, amikor az ivás és a részegség már mindennapossá válik. A problémával tehát mindenképp foglalkozni kell, mielőtt túlságosan késő lenne.
Hány alkoholista él ma Magyarországon?
Cikkünk elején említettük, hogy hazánkban becslések szerint mintegy 1 millióra tehető az alkoholisták és 2,5 millióra a nagyivók száma. Ezek azonban nem pontos adatok, tekintve, hogy a diagnosztizált esetek száma ennyi.
Azt megbecsülni sem lehet, hogy hány olyan család lehet az országban, ahol egy vagy több személynek alkoholgondjai vannak, de nem kérnek segítséget. Sokan ugyanis nem hajlandóak elfogadni a tényt, hogy függővé válnak, a családtagok pedig tehetetlenek ezügyben.
Hozzászólás zárolva.