Facebook hozzászólás
47

A rendszeres olvasás nagyon fejlesztő hatású

Nem egy tanulmány vizsgálta már az olvasás kognitív képességekre vonatkozó hatását, de mind azt állapította meg, hogy az említett tevékenység igazán jól fejleszt. Főleg a gyerekeket kellene buzdítani arra, hogy könyvet vegyenek a kezükbe, hiszen ezáltal az iskolában is sokkal jobb eredményeket érhetnek el.

A rendszerességen van a hangsúly

Amikor a kisiskolások megismerik a betűket, egy új világ nyílik meg számukra. Törekedni kell arra, hogy már első osztálytól kezdve szívesen olvassanak, és ne kudarcként fogják fel a kezdeti nehézségeket.

Ha kell, a folyamatot érdemes megtámogatni: például a VOIZ hangoskönyvei is felhasználhatók erre a célra. Miután valaki elolvasott egy részletet egy regényből vagy egy mesét, meghallgathatja ugyanezt hangoskönyvben, és így ellenőrizheti magát.

Nem kell gyorsan haladni, az a lényeg, hogy minden nap sor kerüljön a tevékenységre. Így a gyermeknek nemcsak a kitartása fejlődik, hanem a felelősségtudata és a koncentrálóképessége is. Az első hosszabb olvasmány végeztével pedig igazán büszke lesz magára, és remélhetőleg még nagyobb kihívás elé állítja majd magát.

Nem mindegy, mit olvas a gyerek

A spanyol Malagai Egyetem és az angliai Londoni Egyetem közös kutatása azt állapította meg, hogy a rendszeres olvasással akár háromhavi előnyre is szert tesznek a gyerekek az iskolában az osztálytársaikhoz képest. Mindez a matematikai tudásukra is vonatkozott. Ennek értelmében tehát gyorsabban tudnak majd számolni, jobban átlátják az összefüggéseket, logikájuk fejlődik.

De azt is vizsgálta a kutatás, hogy mely művek vannak ezekre a képességekre jó hatással. Egyeseknek magazinokat, másoknak képregényeket adtak, míg voltak olyanok is, akik regényeket olvastak a kísérlet során.

A végeredmény nem hozott meglepetést: azok teljesítettek jobban az iskolában, akiknek a hosszabb, összetettebb, bonyolultabb cselekményű könyvekkel kellett megbirkózniuk. A regények vannak tehát a legnagyobb hatással a kognitív képességek fejlődésére.

Az ok egyértelmű: ahhoz, hogy megértsük, miről szól egy regény, végig oda kell figyelni minden apró mozzanatra a történetben, meg kell jegyeznünk, kik a szereplők, kivel mi történik, és emlékeznünk kell a korábbi cselekményszálakra is.

Persze ez egy kisiskolásnak még bonyolult, azonban íródtak már nekik is olyan könyvek, amelyek bevezethetik őket az irodalom világába.

Segítsük gyermekeinket!

Szülőként nem könnyű odafigyelni arra, hogy a gyerek minden egyes nap olvasson, de érdemes megtenni mindent ennek érdekében. Az iskolai irodalomkönyvben található szövegek ugyanis nem elegendőek a fejlesztésre.

Ki kell választani egy izgalmas, a gyermek életkorának, képességeinek, érdeklődésének megfelelő regényt, és azt olvastatni vele. Annyit megtehetünk, hogy előtte hangoskönyvben mi is meghallgatjuk, “lecsekkoljuk” a művet, így el tudjuk dönteni, jól választunk-e a gyerkőc számára olvasmányt.

Érdemes előfizetni tehát a VOIZ hangoskönyv-szolgáltatására, mert itt rengeteg szépirodalmi művet találunk!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!