Hogyan szuvidáljunk a saját konyhánkban?
A mindennapos főzési tevékenységbe még a legelhivatottabb háziasszonyok is belefáradnak időnként. Ilyenkor érdemes olyan konyhatechnológiai eljárásokat kipróbálni, amelyek változatosságot visznek az ételkészítés monotonitásába. Ilyen például a szuvidálás, ami a megfelelő készülékkel már otthon is megvalósítható.
Mire van szükség a szuvidáláshoz?
Régebben el sem tudtuk volna képzelni, hogy az éttermek gasztronómiai különlegességeit mi magunk is egyszerűen el fogjuk tudni készíteni a saját konyhánkban. Ma már erre jó lehetőséget biztosítanak a kereskedelmi forgalomban kapható sous vide készülékek. A Sous Vide Hungary szuvidáló csomagjaival nagyon egyszerűen alkalmazhatjuk ezt a konyhatechnológiai eljárást.
Ez a csomag sous vide rudat, 12 literes polikarbonát sous vide medencét, 5 db vákuumtasakot és tasakrendező rácsot tartalmaz. A cég ezenkívül még sok más különleges konyhatechnikai eszközt forgalmaz a háztartások és a vendéglátóipari vállalkozások részére.
Hogyan szuvidáljuk a különböző húsféléket?
A hagyományos főzési és sütési eljárások esetében azt tapasztaljuk, hogy a különböző húsfajták megpuhulásához eltérő időre van szükség. A csirke és a sertéshús könnyebben, rövidebb idő alatt elkészül, a marhahúst viszont hosszabb ideig kell főznünk, hogy tökéletes állagúvá váljon.
A szuvidálás esetében leginkább a főzési hőmérsékletben fogunk eltéréseket találni, ugyanis más hőmérséklet szükséges a sertés-, más a marha-, más a bárányhús vagy a halfélék számára. Ehhez a hőmérséklet és főzési idő táblázatok adnak támpontot a szuvidálással ismerkedő otthoni séfek számára.
A sous vide készüléket a hús fajtájának megfelelő hőmérsékletre kell beállítanunk, és a főzési időt is eszerint válasszuk ki. Például egy közepesen angolos 2,5 cm vastagságú steak elkészítésekor állítsuk 56 °C-ra a készüléket, és főzzük a légmentesen lezárt tasakban egy órán keresztül.
Szuvidálhatunk-e egész csirkét?
A csirkét részeire bontva tudjuk csak szuvidálni, ugyanis az egész csirkét nem tudjuk légmentessé tenni. Így a víz tetején lebegne, és nem tudna tökéletesen átfőni.
A csirke egyes részeit külön-külön érdemes a készülékbe helyezni, hiszen a csirkemell alacsonyabb hőmérsékleten, a csirkecomb magasabb hőmérsékleten készül.
Fagyasztott húsok sous vide főzése
Az átlalános főzési idő és hőmérséklet-táblázatok olyan húsokra vonatkoznak, amelyeket a hűtőszekrényből kivéve teszünk a főzőtasakba. A fagyasztott húsok esetében két lehetőségünk van az ételkészítés során.
Az egyik, hogy mielőtt szuvidálni kezdenénk, hagyjuk kiolvadni a húst, a másik, hogy megduplázzuk a főzési időt, hiszen először át kell melegednie a fagyasztott alapanyagnak, hogy aztán az általános főzéshez képest alacsonyabb hőmérsékleten el tudjon készülni.
A sous vide készülékkel tehát megújíthatjuk és izgalmassá tehetjük az otthoni főzést, hogy minél egészségesebb, tápanyagban gazdagabb étel kerüljön az asztalra.
Hozzászólás zárolva.