Mitől olyan sikeresek a kalóriaszámlálós fogyókúrák?
Az ember igen kreatív, amikor diétákról van szó: a modern korban már annyiféle étkezési mód és fogyókúra létezik, hogy alig lehet számon tartani őket. Az elmúlt éveket ilyen téren a mediterrán táplálkozás uralta, de egyre többen követik a paleolit és a keto diétát is, csakúgy, mint a kalóriaszámlálós típusokat. Egy valami azonban mindegyikben közös: a céljuk az, hogy az ember súlycsökkenést érhessen el velük.
Az alábbiakban körbejárjuk a témát: megnézzük, hogy mitől lesz hatékony egy fogyókúra, hogy miért olyan sikeresek a kalóriaszámlálós verziók és hogy hogyan tudjuk ezt mi is a saját előnyünkre fordítani.
Fogyókúra egyszeregy
Az embereknek bizonyos étrendek követésével általában az a céljuk, hogy súlyt veszítsenek. Ez alól persze vannak kivételek is, a vegán étrendet követők például általában etikai okokból döntenek emellett. De a klasszikus fogyókúrák célja a súlyvesztés, aminek az alapja nem más, mint a kalóriadeficit elérése. És hogy ez mit jelent? Nos, ha nagyon leegyszerűsítjük, akkor tulajdonképpen annyit tesz, hogy kevesebb kalóriát kell bevinnünk a szervezetünkbe, mint amennyit elégetünk, így idővel beindul a felesleg elégetése. Természetesen az is megoldása, ha több kalóriát égetünk el, mint amennyit bejuttatunk a testünkbe.
Tehát két módszerünk van: vagy kevesebbet eszünk, vagy pedig többet sportolunk. A legjobb persze az, ha e kettőt megfelelően kombináljuk egymással, így nemcsak a súlyvesztésért, de az általános egészségünkért is sokat tehetünk. A kalóriaszámlálós diéták pedig épp erre apellálnak, ezért mondhatjuk, hogy a sikerük megalapozott.
Kalóriaszámlálós diéták: út a sikeres súlyvesztéshez
A kalória – nem tudományos szempontból nézve – tulajdonképpen egy mértékegység, ami az emberi szervezet energiabevitelére, illetve annak energiafelhasználására utal. Az, hogy napi szinten pontosan mennyire van ebből szükségünk, számtalan dologtól függhet – azonban érdemes ezzel képben lenni, hiszen ennek ismerete nélkül nem tudunk belekezdeni egy ilyen diétába.
Nézzünk néhány átlagos számot! Egy körülbelül 30 éves nő ajánlott napi kalóriabevitele 1600 és 2000 kcal között mozog. Az, hogy melyik érték felé húz, függ attól, hogy milyen az életvitele, hogy mennyit mozog nap mint nap, illetve milyen egyéb tevékenységeket végez. Ahhoz, hogy beinduljon nálunk a fogyás, a fent említett kalóriahiányt kell elérnünk, ennek az optimális mértéke körülbelül 250 és 500 kcal. Tehát, ha a mi esetünkben a napi optimális kalóriabevitel 1800, akkor azt minimum 250-nel és maximum 500-zal csökkenthetjük ahhoz, hogy deficit alakuljon ki.
Fontos ismerni a kalóriakeret alsó határát is: ez a nők esetében 1200, a férfiak esetében 1500 – ezeknél lejjebb semmiképp ne menjünk, mert az egészségünk láthatja kárát! Lehet, hogy amikor már sikeresen tartjuk a napi 1200 kalóriát elcsábulunk a még nagyobb csökkenés irányába, mert azt reméljük, hogy gyorsabb lesz a fogyás. Ezzel viszont épp az ellenkezőjét érhetjük el. Egyrészt a túlságosan korlátozó diéták hosszú távon nem fenntarthatóak, így valószínűbb, hogy megunjuk és feladjuk. Másrészt a túlzott hiány miatt lassul a szervezet anyagcseréje és még az izmok is elkezdenek lebomlani.
Ha viszont betartjuk az ideális kalóriamennyiségeket, hamar pozitív változásokat tapasztalhatunk – ha sportolunk is, akkor a változás még szembetűnőbb lesz. A kalóriaszámítás egy könnyű, jól működő és egyszerűen betartható módszer, amihez ráadásul semmire nincs szükségünk, csak egy gramm mérlegre. Ha következetesek vagyunk, akkor ez segíthet kialakítani egy egészséges önkontrollt, ami az étkezéseket illeti, de abban is segít, hogy jobban értékeljük az alapanyagokat és gondosabban megválogassuk, hogy mit viszünk be a szervezetünkbe.
Így csináljuk okosan
Ha a kalóriaszámolással a célunk a fogyás, akkor először érdemes kicsiben kezdeni és csak 250 kalóriával csökkenteni a napi bevitt mennyiséget. Ezzel biztosíthatjuk azt, hogy kitartóbbak legyünk a fogyókúránkban és hogy ne adjuk fel már az első csábításoknál. Érdemes továbbá beszerezni egy jó minőségű gramm mérleget, amivel eleinte lemérhetjük az adagokat – idővel lehet, hogy erre már nem is lesz szükségünk, annyira belejövünk a dologba. Szintén jó ötlet lehet letölteni egy applikációt, ami segíthet nyomon követni a táplálkozásunkat.
Mindezek mellett pedig ne feledkezzünk meg a testmozgás fontosságáról se! Kétségtelen, hogy a táplálkozás nagyon sokat nyom a latba, de a sport mindenképpen a javunkat szolgálja. Nemcsak a zsírégetésben segít, de erősíti a szív- és érrendszert, megacélozza az immunrendszert, megerősíti a csontokat és szép, tónusos alakot ad – csak hogy a legjellemzőbb előnyeit említsük.
Hozzászólás zárolva.