3 tipp a kreativitás növelésére, amit a munkahelyünk is meg fog köszönni
A kreativitás nem csupán a művészek kiváltsága; ez egy olyan képesség, melynek a magánéletünkben és a munkahelyünkön is nagy hasznát vehetjük. A kreatív ember megkérdőjelezi a körülötte lévő dolgokat, ennek köszönhetően pedig képessé válik más szemszögből megközelíteni egyes problémákat, így azokra újszerű, hatékony megoldásokat találhat. A jó hír az, hogy a kreativitás fejleszthető, így ha úgy érezzük, hogy ez a tulajdonság ránk nem jellemző, akkor sem szabad kétségbe esni: megmutatjuk, mik a lehetőségeink.
Miért fontos a kreativitás a munkahelyünkön?
Ahogy említettük, a kreativitás tesz minket képessé arra, hogy bizonyos szituációkhoz több oldalról is közelíthessünk, és így ne csak a problémát lássuk, hanem a lehetséges megoldásokat is. Ez tehát azt is jelenti, hogy egy kreatív ember hatékonyabban oldja meg a gondjait, hiszen képes azokat más szemszögből megközelíteni, az egyszerűbb megoldást megtalálni. A kreativitás segít abban, hogy innovatívabban gondolkodjunk, könnyen megfeleljünk az új kihívásoknak, meglássuk az összefüggést látszólag nem összetartozó dolgok és elképzelések között is.
Aki kreatív, az könnyebben alkalmazkodik a változásokhoz, hiszen azokban nem a kellemetlenséget és a problémát látja, hanem a lehetőséget, emiatt pedig gyorsabban felfedezi az üzleti lehetőségeket és a kockázatokat is. Ez a képesség segít abban, hogy felismerjük az ügyfelek vagy éppen a munkatársak, munkáltatók igényeit, megértsük az azok mögött rejlő okokat és megtaláljuk a lehető legjobb megoldást. Nincs ez másként a saját igényekkel sem: egy kreatív ember folyton fejlődni akar, nem ragad meg egy kényelmes, de már semmilyen pluszt nem adó munkakörben, ez a hozzáállás pedig a munkáltató számára is rendkívül vonzó.
Hogyan növelhetjük a kreativitásunkat?
Azt már tudjuk, hogy a munkánkban érdemes kreatívnak lenni: nem csupán a munkáltató, de a saját magunk érdekében is. Lássuk tehát, hogyan fejleszthetjük ezt a képességünket!
1. Olvassunk
A legegyszerűbb, mégis leghatékonyabb megoldás a kreativitás növelésére az olvasás. A filmekkel és sorozatokkal ellentétben egy könyv olvasása során nekünk kell elképzelnünk az ott leírt helyszíneket, szereplőket és történéseket: a karakterekhez nekünk kell arcot rendelnünk, a tájakat, szobákat nekünk kell színnel és élettel megtöltenünk, ehhez pedig elő kell vennünk a kreativitásunkat. Érdemes néha egy kis szünetet tartani és tudatosan átgondolni az olvasottakat: képzeljük el, hogy az adott szereplő pontosan hogy nézhet ki, milyenek a vonásai és milyen ruhát visel, majd tegyünk ugyanígy valamely helyszín kapcsán is.
A könyvek nemcsak a fenti módon segítenek nekünk: olvasás közben mások gondolatait és tapasztalatait ismerjük meg, melyek segítenek abban, hogy egy adott helyzetet más színben, új perspektívából képzeljünk el. Olyan élethelyzetekkel találkozunk, melyek nem ismeretlenek előttünk, a szereplők azonban lehet, hogy azokat tőlünk eltérő módon oldják meg: ezekből a döntésekből, mások gondolkodásának megismeréséből nagyon sokat tanulhatunk. Hasznos lehet olvasni valós történelmi eseményekről, de a fantasy könyvek is kiválóan alkalmasak arra, hogy új irányt mutassanak nekünk a gondolkodásban.
A könyvek – különösen a szépirodalmi művek – fejlesztik az empátiát és az érzelmi intelligenciát, melyek segítségével még könnyebben képzelhetjük bele magunkat a másik helyzetébe, ez pedig fontos szerepet játszik a kreatív gondolkodásban is. A fentieken túl az olvasás csökkenti életünkben a stresszt, így javítja a mentális egészséget, ami szintén kedvez a kreativitásnak, ezt a tevékenységet tehát semmiképpen se hagyjuk ki az életünkből.
2. Próbáljuk ki a társasjátékokat
Nem véletlen, hogy a gyerekek kedvenc játéka olyan népszerű a felnőttek körében is: társasozás közben számos készségünket használjuk – és fejlesztjük –, erre pedig minden életkorban szükségünk van.
Ezek a játékok folyamatosan kihívások elé állítanak minket, melyeket vagy egyedül, vagy éppen a csapattársakkal közösen kell megoldanunk. Sokszor komplex stratégiai döntéseket is meg kell hoznunk, így szórakozás közben, kreatívan nézünk szembe változatos problémákkal. Akár egyedül küzdünk, akár a többi játékossal kell összedolgoznunk, valamilyen módon – akár nonverbálisan is – folyamatosan kommunikálunk egymással: vagy közös megoldást keresünk, vagy éppen a másikat próbáljuk kijátszani, ez pedig sokszor komoly kreativitást igényel a részünkről.
A fentieken túl fejlesztjük a képzelőerőnket, logikánkat, memóriánkat, kognitív készségeinket és alkalmazkodóképességünket, ráadásul még jól is szórakozunk: kell ennél több egy jó hétvégi programhoz?
3. Menjünk el egy szabadulószobába
Ez a pont egy kicsit hasonlít a társasjátékokhoz, azonban a valóságba helyezi őket: egy szabadulószobában csapattársainkkal együttműködve kell különböző feladványokat, rejtélyeket megoldanunk, melyek által közelebb kerülünk a célunkhoz. Fontos azonban, hogy itt az idő is szorít minket, így nincs más lehetőségünk, mint a lehető leggyorsabban előrukkolni a lehető legkreatívabb megoldással. Egy ilyen játék során nagyon sokat tanulhatunk saját magunkról, de a fejlődés sem marad el: ha elsőre egy kicsit haszontalannak éreztük magunkat, vágjunk bele még egyszer és meglátjuk, mennyi új készséget szedtünk magunkra észrevétlenül is.
A kreativitás fejleszthető
Ne keseredjünk el, ha úgy érezzük, gondolkodásunk egysíkú, és képtelenek vagyunk új ötletekkel előrukkolni: a kreativitásunkat számos módszerrel, egyszerűen és igen szórakoztatóan fejleszthetjük. Válasszuk a fantasy könyvek olvasását, próbáljuk ki a legújabb társasjátékokat, újítsuk fel otthon megunt bútorainkat, fessünk vagy rajzoljunk, fotózzunk vagy keressünk valami más hobbit: ezeket a tevékenységeket élvezni is fogjuk, és hamarosan mind a hétköznapokban, mind a munkánkban látni fogjuk a változást.
Hozzászólás zárolva.