Facebook hozzászólás
26

Miért használunk wobblereket?

A horgászat során többféle csalit szokás használni, természetesen annak függvényében, hogy éppen milyen prédára vadászunk. A wobblerek jelentik a legbiztosabb választást, ha éppen a ragadozók vannak ma terítéken. Többféle kialakítás, típus közül lehet választani, amelyekkel más-más halakat lehet megcélozni.

S bár a pecázás nem kimondottan nőies hobbi, azért ne feledjük, hogy a szebbik nem képviselői közt is bőven akadnak, akik élvezettel hódolnak ennek a tevékenységnek, és tudásban felveszik a verseny a férfiakkal. 

A wobblerek az igazi műcsalik

Ha megnézzük a wobblereket a johnnysfishing.hu oldalán, akkor láthatjuk, hogy elsősorban halat, esetleg békát, nagyobb rovart utánoznak a kialakításukkal. Természetesen ennek megvan az oka, hisz az adott hal kedvenc ételét kívánják imitálni. 

Pergetőbottal kell bedobni és vontatás közben fejtik ki igazi hatásukat. Behúzás közben pontosan úgy viselkednek a műcsalik a vízben, mint a valódi halak (vagy más préda, amit megformálnak). Eleinte kizárólag fából, kézi faragással készítették őket, de ma már csak műanyagból és fémből készült változatok érhetőek el.

A wobbler kifejezés az angol nyelvből érkezett és a három fajtájára is ilyen kifejezéseket használunk. Vannak a floating (felúszó), sinking (süllyedő) és suspending (lebegő) műcsalik. Az elmúlt években mindennél nagyobb népszerűségnek kezdtek el örvendeni. A legtöbb típus és színválaszték ebben a kategóriában érhető el. 

Többféle módszerrel is lehet őket csoportosítani. Elérhetőek terelőlapos és terelőlap nélküli wobblerek is, de a terelőlap alakja, mérete és szöge szerint is megkülönböztetjük őket, ugyanis ez fogja meghatározni a műcsali mozgását. A wobbler alakja alapján létezik minnow/jerkbait, crankbait, popper, shad, vibration, crawler, swimbait és Walk The Dog (WTD).

Mi a helyzet a nagy, mély tavak esetében?

Itt kerülnek képbe a Vertikális wobblerek, amelyeket már Magyarországon is rendszeresen használnak. A vertikális csalik szintén eltérő formákban, méretekben kaphatóak, de sokkal laposabbak, keskenyebbekk, mint a hagyományos wobblerek. Ez teszi lehetővé, hogy hatékonyabban mozogjanak a vízrétegek között és a vízfenéken.

Különlegessége, hogy gyorsan leereszkedik a vízfenékig. Fontos szerepe van a súly és méret kiválasztásának. Függ attól is, hogy milyen vízben és milyen mélyen akarunk horgászni, illetve figyelembe kell venni a ragadozó halat is, amire vadászunk. Műanyagból, fémből és más anyagból készülhetnek a vertikális csalik. A szín és a fényvisszaverődés fontos tényező, hogy megfelelően mutassanak a vízben és vonzzák a kiszemelt halakat. 

Általában egy csónakból vagy a part mellől eresztik a vízbe, majd különböző módszerekkel mozgatják. A pergetők körében ez egy népszerű eljárás, a nagy méretű vertikális csalik a harcsahorgászoknál terjedtek el jobban.

Gondoljuk át mit választunk

A wobblerek között rengeteg kialakítás, típus, szín, méret érhető el. Érdemes lehet akár többfélét is kipróbálni, hogy garantáltan megtaláljuk a hatásos műcsalit.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

STÍLUS

1 / 630

Egyéb

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!