Facebook hozzászólás
7

6 módszer a helyes testtartás érdekében

A helyes tartás magabiztosságot és önbizalmat sugároz, amire a munkánk és a magánéletünk során is szükségünk van. Ha viszont rendszeresen görnyedten állunk, ülünk, az számos egészségügyi problémához – hátfájáshoz, nyaki diszkomfortérzéshez, izomfeszüléshez vagy légzési nehézségekhez – vezethet, ezért mindannyiunk érdeke az, hogy egy kicsit odafigyeljünk magunkra. Néhány egyszerű szokás elsajátításával és egy kis odafigyeléssel sokat javíthatunk a testtartásunkon: lássuk, hogy lehetséges ez!

1. Húzzuk ki magunkat

A legegyszerűbb és legfontosabb feladatunk az, hogy állás és ülés közben egyenesítsük ki a derekunkat: ne görnyedjünk az asztal fölé, a vállakat húzzuk hátra, így kevésbé terheljük a gerincünket. Ha eddig nem így tettünk, kezdetben furcsa érzés lehet ez a testtartás, miután azonban hozzászoktunk, már észre sem fogjuk venni.  

2. Válasszunk ergonomikus kialakítású bútorokat

Ha irodai munkát végzünk és a napunk nagy részét a számítógép előtt töltjük rendkívül fontos, hogy minden bútordarabunkat okosan válasszuk meg. A szék szempontjából az a lényeg, hogy rendesen megtámassza a gerincet és a támla a hát természetes vonalát kövesse: ha a munkáltatónk ezt nem biztosítja a részünkre, már az is sokat segít, ha egy henger alakú párnát vagy összetekert törölközőt teszünk a hátunk mögé. 

Az íróasztal beállítása akkor a legjobb, ha azon a kezek kényelmesen pihenhetnek, a monitort pedig helyezzük a szemünkkel egy magasságba, így tudjuk biztosítani a legideálisabb testhelyzetet munka közben.

A kényelmes bútorok persze otthon is fontosak: válasszunk olyan kanapét, amin egyenes derékkal tudunk ülni, de jó ötlet lehet egy masszírozó fotel beszerzése is, ha egy hosszú nap után szeretnénk egy kicsit ellazítani a merev hátizmokat.

 

3. Munka közben tartsunk szünetet

Amikor elmerülünk a napi feladatainkban, könnyen lehet, hogy az ebédszünetig fel sem állunk a székünkből, ezzel azonban hibát követünk el: ha szeretnénk elkerülni a hátfájást, óránként egyszer álljunk fel és tegyünk meg néhány lépést, esetleg végezzünk el néhány derék- és vállkörzést, így egy kicsit megtornáztathatjuk az izmainkat. Ha így teszünk, a munkát is energikusabban tudjuk folytatni, a hatékonyságunk érdekében is fontos tehát felállni a székünkből.

4. Erősítsük meg a hátizmokat

A rendszeres, kímélő testmozgás elengedhetetlen a gerincünk épségének megőrzése szempontjából, ezért hetente legalább kétszer az edzés se maradjon el. Próbáljunk olyan gyakorlatokat végezni, melyek segítenek a hát izmainak megerősítésében, de a nyújtásról se feledkezzünk meg: ha megfogadjuk ezeket a tanácsokat, nemcsak a már jelen lévő fájdalmat csökkenthetjük, de a komolyabb betegségek kialakulását is megelőzhetjük. 

5. Változtassunk az alvási szokásainkon

Sokunk számára természetes, hogy hasra fordulva alszunk, ez azonban a legrosszabb, amit a gerincünk egészsége szempontjából tehetünk. Próbáljunk meg inkább a hátunkra fordulni, de még jobb az, ha az oldalunkra fekszünk, a térdeket pedig enyhén felhúzzuk: adjunk egy esélyt ennek a póznak és meglátjuk, hogy reggel kipihenten, fájdalom nélkül ébredünk majd fel, ami óriási segítséget jelent abban is, hogy a helyes testtartást egész nap megtarthassuk. 

6. Válasszunk megfelelő lábbelit

A cipőnk jelentős mértékben befolyásolhatja a testtartásunkat, ezért egyáltalán nem mindegy, hogy mit viselünk. A túl magas sarok nagyobb terhelést jelenthet a gerincnek, azonban a teljesen lapos papucs sem jó megoldás: válasszunk inkább egy kényelmes edzőcipőt vagy egy kisebb, nagyjából 2 centiméteres sarokkal ellátott bokacsizmát, így a hosszabb ideig tartó állást vagy a nagyobb sétákat sem fogjuk megterhelőnek érezni. 

Az egyenes derék nem csupán esztétikai kérdés

A helyes testtartás a hétköznapokban számos előnnyel jár együtt: segítségével javul a közérzetünk, nő az önbizalmunk és a fizikai teljesítményünk is, ráadásul elkerülhetjük a komolyabb gerincproblémák, így a porckorongsérv kialakulását is. Ahhoz, hogy ezt elősegítsük, csak néhány apró változtatásra van szükségünk: erősítsük meg a hátizmokat, figyeljünk oda az ülőmunka és a séta során is, de egy ergonomikus szék vagy masszírozó fotel is komoly segítséget jelent majd. Tegyük meg ezeket a lépéseket az egészségünk érdekében!



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!