Mit érdemes tudni a virágföldekről és a tőzegről?
Sokan vannak bajban akkor, amikor virágföldet kell vásárolniuk a növények számára. Milyen tulajdonságokkal rendelkezik a jó minőségű virágföld? – hangzik el a kérdés. Mi történik akkor, ha nem a megfelelőt választjuk ki? Okozhat kárt? Az alábbiakból kiderül.
A jó minőségű virágföld jellemzői
A jó minőségű virágföldet a Hanga Kertészetben is sokan keresik. Na, de milyen a jó minőségű virágföld? Az, ami biztos, hogy tápanyagokban gazdag és megfelelő a pH-értéke. A kémhatásnak nagy a jelentősége, hiszen a növény csak abban az esetben lesz képes a talajból felvenni a tápanyagokat, ha az a számára ideális pH-értékkel bír.
Azaz a jó virágföld:
- megfelelő PH-értékkel rendelkezik,
- levegős az állaga, nem tömörödik össze,
- biztosítja a gyökerek szellőzését,
- könnyen morzsálódó,
- egyenletes összetételű,
- a vízmegtartó képessége jó.
Mi minden van a virágföldekben?
A virágföldek sokféle összetevőből állnak: általában van bennük humusz, homok, tőzeg, agyag, kőzettörmelék és egyéb adalékok. Lényegében ez az összetétel fogja meghatározni, hogy milyen lesz a föld tömörsége, a pH-értéke, a vízmegtartó képessége és a vízáteresztő képessége.
Azt, hogy minek kell minimum benne lennie a virágföldekben jogszabály írja elő, de mivel a földek előállításához szükséges alapanyagok minősége igencsak változó lehet, így a termékek minősége is némileg eltérhet, még azonos márka esetében is.
Virágföldek csoportosítása pH-érték szerint
A kémhatásuk szerint a virágföldeket 3 csoportra lehet osztani:
- „A” típus (pH = 5,9-6,4) – az enyhén savas kémhatás ideális választás az olyan mészkerülő növények részére, mint amilyen a hortenzia, a páfrányok, az erdei virágok vagy a ciklámen. Általában savanyú tőzegből, komposztból, bazalt és homok felhasználásával készülnek.
- „B” típus (pH = 6,5-7) – semleges kémhatású földek, ilyenek az általános virágföldek. A legtöbb növény számára ideális választás. Az esetek túlnyomó részében natúr tőzeget, komposztot, bazaltot és homokot alkalmaznak az elkészítéséhez. Laza szerkezetük van, jó víztartással rendelkeznek.
- „C” típus (pH = 7-7,5) – enyhén lúgos föld, amit a mészigényes növények kedvelnek. Ilyen a muskátli, a leander, a rozmaring vagy a szegfűfélék. Natúr tőzeg, komposzt, bazalt és mészkő őrlemény keveréke.
- Speciális virágföldek – ezek kifejezetten egy-egy növényfajra lettek kialakítva. Ilyenek kellenek a kaktuszoknak, a szobanövényeknek, a balkonnövényeknek, esetleg a palántáknak.
Ahhoz, hogy a növényeink optimálisan fejlődjenek, mindenképpen biztosítanunk kell számukra a megfelelő virágföldet. Lényeges, hogy a talaj mindig kellően laza szerkezetű legyen, mert csakis így biztosítható megfelelő mennyiségű oxigén a gyökérzet részére. A növényeink kizárólag a számukra megfelelő földben lesznek ellenállók a betegségekkel szemben, így a körültekintő választás elengedhetetlen.
Válasszon Ön is tudatosan, és gondoskodjon a növényei megfelelő tápanyagellátásáról és egészséges fejlődéséről!
Hozzászólás zárolva.