A helyes sorrend zártszelvény hegesztése esetén is fontos
A hegesztés ma már nem egy kizárólag férfiak által űzött mesterség. Egyre több nő dönt úgy, hogy kreativitását és precizitását ezen a területén kamatoztatja. A következőkben a zártszelvény hegesztés rejtelmeiről lesz szó.
Kezelni kell a hőhatások következményeit
Hegesztés alkalmával jelentős hőhatások lépnek fel, amelyek komoly torzulásokat tudnak okozni a fémekben. A hegesztési sorrend betartásával a káros hatások minimálisra csökkenthetők.
Azért, hogy egyenletes legyen a hő eloszlása, fontos, hogy a munkadarab különböző pontjain dolgozzunk: ehhez kell egy jó minőségű hegesztőgép, amelyet a MATEWELD Hungary oldaláról is megrendelhetünk.
Kulcsfontosságú a megfelelő sorrend is. A zártszelvény hegesztésnek megvannak a pontos lépései, amelyeket minden esetben be kell tartani annak érdekében, hogy ne alakuljanak ki feszültségek magában a zártszelvényben. Ha figyelmen kívül hagynánk a sorrendet, akkor a fém elvetemedésével vagy a varratban jelentkező repedésekkel kellene számolnunk.
Ha meg akarjuk őrizni a szerkezet integritását, akkor érdemes megfogadni ezeket a tanácsokat. Ezzel együtt nem mellesleg a deformációk kialakulása is elkerülhetővé válik.
Teendők a feszültségek megelőzéséért
Zártszelvény esetén magas a kockázata a feszültségek kialakulásának. Ezek komoly kockázatot jelentenek, hiszen repedéseket okozhatnak, de akár el is gyengülhet a szerkezet. A helyes hegesztési sorrend követésével ezen nemkívánatos események bekövetkezésének esélye csökkenthető. Ezenfelül a varratok fokozatos kialakítása, továbbá a szimmetrikus hegesztési technikák alkalmazása is segít elérni ezt a célt.
Tippek az ideális sorrend megtervezéséhez
Először is mérjük fel a szerkezet geometriáját, valamint az anyagok tulajdonságait. Törekedjünk megtalálni a hegesztési pontok közötti megfelelő távolságot, továbbá ügyeljünk a varratok sorrendjére. Így egyenletesen oszolhat el a hő, azaz elkerülhetővé válik a fém deformációja.
Válasszunk megfelelő hegesztőgépet!
A MATEWELD Hungary inverteres hegesztőivel pontosan lehet szabályozni a hőt, ami vékony zártszelvények hegesztésekor ideális. Az MIG hegesztőkkel tempósan lehet dolgozni vastagabb anyagok esetén. Amennyiben sok feladatot kell hamar elvégezni, akkor ez a típusú gép a jó választás.
A CO hegesztők hasonlóak az MIG változatokhoz, de többnyire külön gázhengerrel működnek. Sima és egyenletes varratokat lehet készíteni rozsdamentes acélok és alumínium anyagok esetében.
Amire zártszelvény hegesztéskor ügyelni kell
A hegeszteni kívánt felületnek tisztának, rozsdamentesnek kell lennie. Ponthegesztéssel ideiglenes rögzítések alakíthatók ki, így a zártszelvény stabilan a helyén marad a további hegesztés alkalmával.
A végső varratok kialakításakor egyenletes tempóban kell haladni. Legyenek folyamatosak, így lehet szilárd a szerkezet. A varratok között hagyni kell időt a hűléshez, a folyamatot nem szabad mesterségesen siettetni. A varratok ellenőrzéséhez nagyító vagy varratvizsgálati szín is használható.
Hozzászólás zárolva.