Nem mersz szandált venni a gomba miatt? Van megoldás!
Nyáron különösen sokan szenvednek a gombás fertőzésektől. Hazánkban a lakosság 60–70 százalékának van valamilyen gombás eredetű panasza, ezen belül a körömágyon megjelenő fertőzés elterjedése 15–50 százalékos. A hatékony kezeléshez és a megelőzéshez szakértő ad tanácsokat.
Dr. Pellion Szilvia,az Oxygen Medical bőrgyógyásza először is a hajlamosító tényezőkről beszélt. A szintetikus, rosszul szellőző cipők és nejlonzoknik, harisnyák ideális körülményeket teremtenek a kórokozó elszaporodásához, amely a meleg, párás, sötét helyeket kedveli.
Néhány hajlamosító tényező pedig még inkább elősegíti a gomba megtelepedését. Ilyenek:
● a túlfűtött helyiségek, párás levegő,
● túlzott tisztálkodás, amely rontja a bőr természetes védekezőképességét,
● a cukorbetegség,
● a túlsúly (a végtagok rosszabb vérellátása és az izzadás miatt),
● a közös használatú zuhanyozók, fürdők, strandok,
● a legyengült immunrendszer,
● a szív- és érrendszeri betegségek, érszűkület.
A leggyakoribb fertőzés a körömgomba, amelynek tünete a sárgás, szürkés elszíneződés, töredezettség, megvastagodott körmök. A nagy hajlatokban jelentkező gomba jellemzően túlsúlyos, erősen izzadó személyeknél jelenik meg, ahol az érintett terület erősen hámló, vörös, viszket és fájdalmas. „Mivel gyakran épp a túlzott tisztaság eredményezi a gombás fertőzést, kár titkolni, már csak azért is, mert ez a kórkép kezelés nélkül kaput nyithat a bőrön a fertőzések felé, amelyek később esetleg súlyosabb betegségekhez vezethetnek, mint az ekcéma, az orbánc, a nyirokérgyulladás” – mondta dr. Pellion Szilvia.
Cukorbetegeknél a kis hámsérülések még veszélyesebbek, hiszen a rossz vérellátás miatt a bőr természetes regenerálódó képessége igen lassú, így akár elfertőződő sebek, fekélyek is kialakulhatnak. Ezért már korai stádiumban érdemes felkeresni a bőrgyógyászt, aki a tünetektől függően javasolhat külsődleges vagy súlyosabb, főleg körömgombás esetben szájon át szedhető gyógyszerelést is. (Sajnos, a recept nélküli szerek nem mindig jelentenek megfelelő megoldást.) A nehezebben orvosolható körömgombásodás pontos diagnózisához ma már rendelkezésre áll mikroszkópos és tenyésztéses technika is. Ennek segítségével a gyógyszerelés sokkal célzottabbá válik, és a rendelkezésre álló jó hatású gombaellenes tablettákat a tenyésztési eredmény birtokában szedhetjük.
Tippek a megelőzéshez
● Hazaérkezéskor cseréljük le a kinti, esetleg rosszul szellőző lábbelit egy kényelmes – lehetőleg nem műanyag vagy lakk – papucsra, és figyeljünk rá, hogy mindenkinek külön papucsa legyen.
● Mindenki használjon saját törölközőt, és ha megoldható, saját manikűrollót. Ha ez utóbbi nem áll rendelkezésre, a problémás családtag fertőtlenítse maga után az ollót.
● Bőrgombásodás esetén a szokásosnál gyakrabban váltsunk ágyneműt.
● Évszakonként legalább két pár cipőt váltogassunk, hogy mindig teljesen kiszáradva vehessük fel őket. Ideális megoldás, ha a munkahelyünkön is van váltócipőnk. Kerüljük a szintetikus anyagú lábbeliket, és rendszeresen használjunk izzadásgátló sprayt a lábfejünkre. Hasznos az is, ha hintőport szórunk a cipőbe. (Forrás: www.oxygenmedical.hu)
Hozzászólás zárolva.