Fogadtól az ajkadig
Gyakran nevezik a szájat a test kapujának, hiszen a káros anyagok ott jutnak be a legkönnyebben a szervezetbe. Ezért nagyon nem mindegy, hogy mit használunk a fogak, a szájüreg vagy éppen az ajkak tisztítására és ápolására. Szerencsére ma már a natúrkozmetikumok között is minden szükséges készítményt megtalálunk az ajakbalzsamoktól a fogkrémekig, illetve szájvizekig.
A szájápolás igénye már az ókorban is felmerült, és talán nem is meglepő módon gyakran használtak olyan anyagokat, melyek ma bioaktív összetevőként a natúrkozmetikumokban is megtalálhatóak. Bár kezdetben a szájápolásnak az elsődleges célja a kellemetlen lehelet megakadályozása volt, hamar rájöttek, hogy bizonyos anyagok a fogak élettartamát is megnövelik, sőt a lepedéktől érdes fog okozta rossz érzés ellen is hatékonyak.
A kezdeti időszakokban a fogkrémek és a szájvizek nem is különültek el egymástól, az illatos levelek rágcsálása, majd később oldataik öblögetése egyszerre fedte el a kellemetlen szagokat, és jobb esetben fertőtlenített is. A későbbiekben ez utóbbi került előtérbe az öblögetés kapcsán, így feltűnt a szerek között az ecet és a fehérbor is. Az illatok elűzésére maradtak a levelek, melyeket lezúzva és kovafölddel gombócba gyúrva már akár primitív fogkrémekként is értékelhetünk. Ezeket később paszta formájában az ujjuk segítségével kenték a fogakra, mielőtt botokat és később keféket nem kezdtek használni. Onnan még hosszú út vezetett a mai elektromos fogkefékig, melyeket eredetileg olyan embereknek fejlesztettek ki, akiknek nem volt elég kézügyessége az alapos fogmosáshoz.
A fenti természetes alapanyagoknak egy része a mai natúrkozmetikumokban is visszaköszön. A cél sem változott: a fogakon és a szájban megtelepedett baktériumok, vírusok elpusztítása, valamint a fogakon képződő lepedék eltávolítása, mielőtt megszilárdulva fogkővé alakulna.
Az egyik ismert naturkozmetikumokat gyártó cégnek például olyan fogkrémei vannak, amelyek a bioaktív Aloe verás, gránátalmás és teafaolajos fogkréme kovaföldet és mentolt is tartalmaz, melyből előbbi a lepedék eltávolításáért és a fogak fehérítéséért, míg utóbbi a természetes, frissítő ízért felel.
Ha a fogmosással végeztünk, akkor a következő feladat a szájüreg, fogkefével elérhetetlen részeinek tisztítása és fertőtlenítése. Erre már gyártanak Aloe verás, illetve a teafaolajjal készült szájvízet. Az Aloe Vera a nyugtató hatásért, a teafaolaj és a grapefruitmag-kivonat a fertőtlenítésért felel, míg az árnika az íny védelmét szolgálja, az izlandi zuzmó pedig fehéríti a fogakat.
A bőr semleges PH értékű Aloe vera ajakbalzsamaiban is fő összetevőként szerepel, hiszen tápláló, nyugtató és hidratáló hatása csodát tesz a megviselt ajkakkal. Márpedig a száj ápolásának fontos lépése az ajkakról való gondoskodás is. Az Aloe verás termékcsaládban az alap ajakbalzsam mellett találunk borsmentát, édesgyökeret és cseresznyét tartalmazó balzsamokat is. Ugyanakkor választhatunk olyan készítményeket is, melyek alapja gránátalma, marokkói argánolaj, szűz kókuszolaj, olívaolaj, E-vitamin vagy éppen manuka méz. Mindegyik csodákra képes az ajkakkal, így a száj ápolása kívül-belül megvalósítható natúrkészítményekkel.
(Dr. Organic)
Hozzászólás zárolva.