Facebook hozzászólás
934

A biliárd sport, művészet és szórakozás

A mérnökzseni, Nikola Tesla szerint „a biliárd a perfekció és a logika összetett játéka, mely különleges összpontosítást és önuralmat igényel”. Többről van szó tehát, mint könnyed szórakozásról.

A biliárd komoly történelemmel rendelkező sport, amely elegáns, nagyjai dollármilliókat keresnek sikereikkel, és igen, rendkívül szórakoztató is.

A biliárd Magyarországon az 1770-es évektől terjedt el, majd a kávéházi élet egyik fontos elemévé vált. Szabó Márta tanulmánya szerint általában profik játszottak, a nézők pedig fogadtak a végeredményre. Pénzéhes ifjakból lett hát a játékosok zöme, de olyan ismert emberek is szerelmesei voltak, mint Kazinczy, Petőfi vagy éppen Széchenyi, aki nagycenki kastélya színháztermét alakíttatta biliárdszobává.
A biliárd mindig úri játéknak számított, bár ennek nyomai ma leginkább a versenysporttá nemesedett típusban fedezhetők fel. A versenyeken előírás a sötét szövetnadrágból, ingből, mellényből és csokornyakkendőből álló öltözet, de utal a régi eleganciára az asztalok míves kivitele is.

A hajdani stílusból a legtöbbet a snooker őrizte meg, mivel nehézsége és a szükséges felszerelés borsos ára miatt kevéssé szivárgott le a hétköznapi szórakozásba. A legelterjedtebb és legnépszerűbb típus, a pool biliárd viszont – bár kevésbé elegáns formában – kezdi visszaszerezni helyét a lakásokban és legfőképpen a kávéházak mai megfelelőjének számító szórakozóhelyeken.

A golyók útja
A játékszabályok meglehetősen bonyolultak, így ehelyütt csak igen vázlatos összefoglalásukra nyílik lehetőség, csupán erre hagyatkozva senkinek nem ajánlatos asztalhoz állnia.

A sportágat három nagyobb részre bontják. Ezek közül a legkevésbé ismert a három golyóval játszott karambol, ahol lyuk nélküli asztalon a fehér golyó meglökésével – ez a biliárd minden változatában igaz – kell érinteni a másik két golyót. A legnépszerűbb típus a pool, ennek egyik, „nyolcas játék” nevű alfaja ismert a köznyelvben biliárdként. Ez esetben tizenöt golyóval játszanak, a feladat pedig azok bejuttatása az asztal hat lyukának valamelyikébe – természetesen a fehér golyó és a dákó segítségével. Az egyik játékos csíkos, a másik „teli” golyók lelökésével foglalkozik, a játék az utolsóként belőtt fekete golyóval fejeződik be. Annak ellenére, hogy az amatőrök között a 8-as játék dívik, a világversenyeken egy másik típusban, a 9-es poolban mérkőznek meg – egészen más szabályok szerint – a játékosok.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!