Facebook hozzászólás
197

Körbezárt minivárosok-a lakóparkok

A heves piaci verseny hatására a lakóparkok építtetői egyre változatosabb kínálattal vonzzák a beköltözőket.

Az immár „hagyományos” uszoda mellett divatosak lettek a különböző wellnesslétesítmények, a szabadidő eltöltésének egyéb formáira való luxusparkok és sportpályák, s elengedhetetlenek a mindennapi életvitelt minél kényelmesebbé tevő létesítmények és szolgáltatások.  

A lakópark fogalma nagyon kitágult, ezért érdemes különbséget tenni az egyes épületkomplexumok között.

A viszonylag korlátozott területen, lakótelepszerűen felépített sokemeletes házak inkább emlékeztetnek a panelkorszakra, semmint luxusmiliőre.

Az angolszász mintára épült lakóparkok viszont zártak, környezetük rendezett, és ezekben még különböző szolgáltatások is rendelkezésre állnak. Természetesen a színvonal itt sem egyforma. Ma már nemritkán az új ingatlanfejlesztéseket is – a szállodákhoz hasonlóan – csillaggal sorolják be. Egy ötcsillagos lakópark „mindent tud”, igaz, a lakások négyzetméterárai sem alacsonyak. A havonta fizetendő közös költség nagyságát szintén befolyásolja a szolgáltatásportfólió.  

Város a városban

A nívósabb fejlesztések célja, hogy a rohanó mindennapokhoz kínáljanak minél jobban illeszkedő otthonokat. S ez ma már nem pusztán jól szabott négyzetméterekből áll. Igyekeznek kényelmi szolgáltatásokkal becsalogatni az elfoglalt tulajdonosokat, hogy azok úgy érezhessék, otthonuk valóban a kikapcsolódás szentélye, ahol még a kötelező napi rutin is egyszerűbb, mint máshol lenne.

Lakóparki lakásokban nincs hiány, egyre-másra épülnek a zöldövezeti vagy a városok bizonyos frekventált pontjain lévő komplexumok, de ma már nem csupán a földrajzi elhelyezkedésben és a négyzetméterárban van különbség a beruházások között.

A fejlesztők általában életstílusról beszélnek, a legtöbb szlogenben megtaláljuk a „zöld” és a „város” szavakat is, utalva a körbekerített lakóparkok szigetjellegére.

Az újabb fejlesztéseknél, úgy tűnik, komoly versenytényező a lakások száma és a beépítettség mértéke is. Mostanában a rendelkezésre álló területnek sokszor a kisebb, akár csak 25 százalék körüli hányadára terveznek lakásokat, a maradékon pedig sétálóutcákat, díszkerteket, játszótereket, pihenőket alakítanak ki. Az épített környezet és a lakások alaprajza mellett még a lakókat közösséggé formáló, az itt élők életszínvonalát javító szolgáltatásokban van különbség.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Nőként kiemelt szerepe van a jó alvásnak

Az alvás nem csupán a pihenés eszköze, hanem a szervezet regenerációjának és kiegyensúlyozott működésének…

Olívaolajjal a női egészségért

Az olívaolaj a mediterrán konyha egyik jellegzetes alapanyaga, ám nem csak a konyhában vehetjük hasznát. De ne…
1 / 3 465

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!