Veszélyes a tehéntej!
A közelmúltban – 12 hónaposnál fiatalabb csecsemőt nevelő anyukák körében – lezajlott kutatás megdöbbentő, és a Gyermekorvosok Társaság szerint veszélyesnek is mondható eredményeket hozott.
A közelmúltban – 12 hónaposnál fiatalabb csecsemőt nevelő anyukák körében – lezajlott kutatás megdöbbentő, és a Gyermekorvosok Társaság szerint veszélyesnek is mondható eredményeket hozott.
Kiderült, hogy bár az anyukák 50%-a még 6 hónapos korban is szoptat, ám nagyrészük ekkor már nem csak anyatejet ad a bébinek. Az anyatej apadásával pedig vagy elmarad a tejalapú táplálás, vagy tehéntejjel pótolják a hiányzó anyatejet.
Mindkét megoldás veszélyes azonban a gyermek fejlődésére nézve!
A gyermekorvosok álláspontja szerint 12 hónapos korig legalább 5-8 deci tejalapú táplálékra van szüksége a babának a megfelelő növekedéshez. A kutatásból kiderült, hogy az anyukák 45%-a ennél kevesebbet ad babájának. Dr. Veres Gábor gasztroenterológus szerint nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a n megfelelő mennyiségű és minőségű fehérjebevitel nem csak a növekedést akadályozhatja, de káros lehet a baba egészsége szempontjából is, későbbi betegségek alapját képezheti.
Az anyatej pótlására 12 hónapos korig azonban nem szabad tehéntejet adni, hanem a baba korának megfelelő tápszerrel kell biztosítani a szükséges fehérje bevitelt. A kutatás szerint átlagosan a csecsemők 14%-a kap tehéntejet 6-12 hónapos kora között, de az 1 éves születésnapjához közeledve már minden ötödik gyerek fogyaszt tehéntejet. Bár a gyermekorvosok évek óta hangoztatják, hogy a tehéntej magas fehérje és ásványi anyag tartalma megterhelő a csecsemők emésztőrendszerének és a veséjének, ezért fogyasztását egy éves kora alatt nem ajánlják, úgy látszik e téren további felvilágosításra van szükség. Az anyukák körében ugyanis nagyon erős a tévhit, hogy a „tejet tejjel kell pótolni”, azaz az anyatej mellé a legjobb a tehéntej, előbb higított formában, majd hígítás nélkül. Ez a tévhit még a szülőktől, nagyszülőktől ered.
Ráadásul a gyermekorvosok és a védőnők körében sem vált általánosan ismertté a tehéntej káros hatása, így a Gyermekorvosok Társasága nem csupán a szülők, hanem a szakmabeliek körében is intenzív felvilágosító kampányba kezdett.
Hozzászólás zárolva.