Kismacska szalaggal? – Ajándékozási etikett Mindenkinek!
Gyakran bajban vagyunk nem csak az ajándék vásárlásakor, hanem átadásakor is. Nem igazán tudjuk, hogy melyek azok az alapszabályok, amelyeket illik ilyenkor betartani. Segítségül összegyűjtöttünk néhányat.
Kell-e az árcédula?
– A megvásárolt ajándéktárgyról ne felejtsük el levenni az árcédulát! Ez a szabály nem vonatkozik a könyvekre, sőt kifejezetten csúnya, ha tollal vagy filccel huzigáljuk át az árat. Praktikus azonban, ha a megvásárolt ajándéknak megőrizzük a számláját, blokkját,- csere esetére.
Felajánlhatjuk a visszacserélés lehetőségét?
– Igen. Közeli hozzátartozók, szeretteink esetében, szabad kezet adhatunk a cserére.(Előfordulhat, hogy a méret vagy színválasztás, esetleg a tárgy megléte miatt szükséges.) Ezért szerencsés, ha megtartjuk a blokkot, de még jobb, ha egy borítékban mellékeljük, így a tudtunk nélkül is megtörténhet a csere.
Illik továbbadni, vagy visszaadni az ajándékot?
– Tiszteletlenségnek számít, ha a kapott holmit továbbadjuk, ráadásul kínos is lehet, ha kiderül. Ám ha mégsem tudunk mit kezdeni, mondjuk az anyóstól kapott magyaros díszpárnával, és nem akarjuk kidobni sem, érdemes diszkréten tovább ajándékozni egy külföldi barátnak.
Adhatunk-e pénzt ajándékba?
– Az illem szerint ez a legudvariatlanabb gesztus, még akkor is, ha tudjuk, hogy az illetőnek nagy szüksége lehet rá. Adjunk helyette inkább a megfelelő beváltási helyre szóló ajándékutalványt, egy díszes borítékban. A könyvutalványok, szolárium bérletek, lapelőfizetések, színház- és uszoda bérletek, sokkal ízlésesebb és személyre szólóbb ajándékok
Lehet-e ajándék az illatszer, kozmetikum?
– Gyakran megfordul az ajándékozott fejében, talán azért kap újabb srayt vagy arcszeszt, mert nem bírják a „szagát”, s ily módon adják tudtára.
De természetesen az ünnepi csomagolású testápolók és tusfürdők, díszes parfümök, ugyanúgy lehetnek személyes ajándékok is. Ha ismerjük az illető bőrtípusát, kedvenc márkáját, és meglepjük a legújabb termékekkel, jelezzük, hogy személyes figyelmet fordítottunk a megajándékozott ízlésére is.
Kellemetlen lehet-e a drága meglepetés?
– Lehet bizony. Nem az ajándék értékével kell kifejezni szeretetünket. A nagy meglepetésekkel éppen az ellenkező hatást érhetjük el, mert a megajándékozott kisebb értékű ajándékával eltörpülhet a mienk mellett, s emiatt zavarban érezheti magát. Rokoni kapcsolatok esetében, jobb, ha előre megbeszéljük az értékhatárokat.
Hozzászólás zárolva.