Facebook hozzászólás
104

Ma csillaghullás várható! Szenteste a Mars fenyeget!

Ma még látható éjjel a különleges Germidák meteorraj, mely feltételezések szerint egy kisbolygó törmelékei.
De Szentestén sem maradunk égi csoda nélkül…

Egy átlagos éjszaka alatt, amikor egyetlen meteorraj sincs aktivitásban, ún. szporadikus meteorokat pillanthatunk meg véletlenszerűen, az ég bármely pontján. A rajok viszont évi rendszerességgel ismétlődnek, mivel egy-egy üstökös elpárolgott darabjaiból tevődnek össze, és azok pályáit követve keringenek a Nap körül.

Ha egy ilyen, többnyire apró porszemcsékből álló elnyúlt felhő keresztezi a Föld pályáját, bolygónk légkörével ütközve a sebesen mozgó porszemek a levegőben elégve létrehozzák a meteorjelenséget, avagy népiesen a hullócsillagot. A nagyon fényesek elérhetik a néhány centiméteres nagyságot is, és valahol a légkör felső rétegeiben fejezik be őrült száguldásukat a bolygóközi téren át (a sebességük több tizenvalahány kilométer másodpercenként).

A Geminidák eredete azonban más, ez teszi őket különlegessé. Először az 1800-as évek második felében jelentek meg, majd kiderült, nem egy üstökös, hanem valószínűleg egy kisbolygó törmelékei. Ezért akár kisbolygó-(aszteroida)rajnak is lehetne nevezni. Az anya kisbolygó neve 3200 Phaethon, a földközeli égitestek csoportjába tartozik, mivel keresztezi a Föld pályáját és (veszélyes) közelségbe kerülhet a bolygónkhoz. Az átmérője kb. 5 km, a Napot 1,4 év alatt kerüli meg. Mivel a kisbolygók szilárd égitestek és normális körülmények között nem veszítenek anyagot, így meglepő, hogy a Phaethon miképp hozhatott létre egy ilyen gazdag meteorrajt.

Egy lehetséges magyarázat szerint a kisbolygó egy másik égitesttel ütközött és ekkor alakult ki az a porfelhő, amelynek sűrűbb régióit a Föld minden december 14-én szeli át. Ilyenkor a meteorok óránkénti száma ugrásszerűen megnövekedik (elérheti akár a 100-at is) és a türelmes megfigyelő számára úgy tűnik, mintha a meteorok ugyanabból az égterületből repülnének ki.

Karácsonyi érdekességek

Idén a karácsonyi égbolt más különlegességekkel is szolgál. Vörös bolygótársunk, a Mars december 24-én lesz a legközelebb, mindössze 88,2 millió kilométerre a Földhöz, s pontosan szemben, azaz oppozícióban áll az égbolton a Nappal. Ezért különösen fényesen világít vörös – az ókoriak szerint véres –  színe. Ezért kapta a véres háborúk istenétől, Marstól a nevét.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

A mechanikus férfi karórák titkai

A mechanikus órák világa varázslatos és izgalmas, különösen azok számára, akik értékelik a hagyományokat és a…

Női balerina cipők őszre – hogyan viseld őket, hogy mindig gyönyörű legyél?

Az őszi hónapok beköszöntével sokan a melegebb, zártabb lábbelik felé fordulnak, de a női balerina cipők továbbra…
1 / 631

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!