Miről ismered fel az átcimkézett élelmiszert?
Mire figyeljünk egy-egy élelmiszer csomagolásánál? Hogyan vehetjük észre, hogy az általunk válaszott termék cimkéje nem eredeti? Ha kell, vegyük elő a szemüvegünket!
Az első gyanús jel
: olykor a csomagoláson magán nincsen magyar nyelvű felirat, hanem csak a csomagolásra ragasztott kis matricán olvashatjuk magyarul, mit is veszünk. Különösen óvatosnak kell lennünk, ha a szavatossági időt ezen a kis, fehér matricán tüntetik fel vagy nem árt megnéznünk, a matrica alatt nem áll-e egészen más dátum az eredeti csomagolásba ütve. Második gyanús jel: árulkodó lenyomat az eredeti dátum helyén. Ha az átdátumozás során a festéket el is tudták tüntetni a hamisítók, az eredeti lejárati határidő helyén látható marad a beütés lenyomata. De nem árt, ha figyelünk a "lehetetlen dátumokra" is. Hihetetlennek hangzik, de előfordult például, hogy egy olyan doboz tojást sikerült a kosaramba raknom, mely szavatosságát – a tojásokra nyomott dátum szerint – június-ig (!) őrzi meg.
Harmadik jel: a helyenként színehagyott csomagolás nem jó ómen. Utalhat ugyanis arra, hogy az áru eredeti lejárati határidejét acetonnal suvickolták ki, hogy a helyére új dátumot üthessenek. A csomagolás "kopásvizsgálata" azonban nem szűr ki minden acetonnal dörzsölt terméket: eleve nem tudjuk bevetni például fehér csomagolás esetén, ráadásul vannak olyan csomagoláskor használatos festékek, melyek árnyalatán nem fakít az aceton, ellenben mondjuk a lejárati idő feltűntetésére használt fekete nyomdafestékkel.
Negyedik jel: különösen igaz a halra, hogy amennyiben gyorsfagyasztott formában vásároljuk, érdemes meg tapogatni a zacskót, nincs-e benne feltűnősen sok jégdarab. Ez ugyanis az újrafagyasztás jele.
Hozzászólás zárolva.