Facebook hozzászólás
180

De milyen játékot vegyek Döncikének?

Előfordult már önnel, hogy olyan játékot sikerült venni a gyereknek, amire fiacskája rá se nézett? Az apuci viszonyt annál jobban elszórakozott vele. De akkor most kinek, mi való?

A Boston College fejlődéspszichológusa szerint, a gyerek a játszási folyamatban tanulja meg a világot. A jó játék kaput nyit a világ működésére. Olyan réseket hagy, amiket a gyereknek kell kitöltenie, helyet hagy a képzelőerő és a kreativitás számára. A jó játék lehetőségeket rejt magában. Kiterjeszti a játszási tevékenységet, nem pedig korlátozza.

A gombnyomásra működő, szórakoztató játékok elveszik a gyerektől az alkotás örömét, ráadásul nagyon gyorsan unalmassá válnak. Ám ennél nagyobb baj is van velük. A kisgyerek elsődleges feladata a fejlődés során az ok-okozati összefüggés fölfedezése: ha a baba csinál valamit, annak megvan az azonnali eredménye (ha megrázza a csörgőt, zajt hall, ha belerúg a labdába, az odébbgurul). "Az elektronikus játékok rövidre zárják ezt a folyamatot. A gyerek csak annyit fog fel ezekből, hogy valami történik a doboz belsejében, ami elvonja a figyelmét annak a megértéséről, hogyan tudja befolyásolni a világot, hogyan képes azt előidézni, hogy bizonyos dolgok megtörténjenek."

Ha egy gyereknek játékot adunk, ezzel egyben azt is a tudomására hozzuk, hogy ez helyes, ez neki való. Tulajdonképpen áldásunkat adjuk arra a cselekvésre, amit az illető játék kivált, legyen az akár az erőszak is.

Ha egy játék valamely TV- vagy videófilm követésére ösztönöz, ez utánzó nem pedig kreatív játékhoz vezet. Ha a játék által hirdetett filmben erőszak van, ha valamely szereplőnek az egyetlen értéke, hogy összever egy másikat, ne csodálkozzunk, ha gyermekünk hamis képet alkot a világról.

Mit vegyünk hát a gyerekeinknek?

A szomszéd gyerek kedvenc játéka, amivel hosszasan elbabrál, bizonyára jobb támaszpontot nyújt, mint apuka vágyálma, amivel igazából ő szórakozna szívesen – de nézzük, mit javasolnak a szakértők:

A születéstől 12 hónapos korig: legyenek a játékok egyszerűek, alapvetőek és kiszámíthatóak: csörgők és guruló játékok.

12-24 hónapos korig: adjunk olyan játékokat a gyermekek kezébe, amelyek lehetőséget teremtenek arra, hogy tolják, húzzák őket, megtöltsék, kiürítsék, felhalmozzák és felmásszanak rá. Remek játék a kocka, csakúgy, mint az egymásba rakható játékok, a keménytáblás mesekönyvek és a kitömött állatok.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!