Takarítsuk ki a levegőt 8 lépésben!
Most, hogy egyre hűvösebbek az éjszakák – és elvétve már a nappalok is -, egyre ritkábban és egyre rövidebb időre nyitjuk ki lakásunk ablakait. Ezzel nemcsak a hideget, hanem a szennyezett levegőt is kizárjuk otthonunkból – gondoljuk. De biztos, hogy így van ez?
Mielőtt bezárkóznánk négy fal közé, tanácsos néhány egyszerű lépésben megtisztítani lakásunkat, hogy ne a bennrekedt koszos levegőt lélegezzük be hónapokon át.
1. Pucoljuk ki a hűtőt!
Mivel a hűtőgép ventillátora kifelé fújja a levegőt, a hűtőszekrény belsejében lévő állott lég bekerülhet a lakás légterébe. Dobáljuk ki a lejárt ételeket, és mossuk le jó alaposan a tálcákat!
2. Tisztítsuk le a fűtőtesteket!
Mielőtt bekapcsolnánk a fűtést, mossuk le jó alaposan a fűtőtestet, hogy a nyár során rárakódott por ne kerüljön a levegőbe!
3. Vigyázzunk a fűtőtest mögé került tárgyakkal!
Akinek kis gyereke van, az nagyon jól tudja, hogy az apró tárgyak – műanyag játékok és egyéb vackok – milyen könnyedén eltűnhetnek a radiátorok környékén. Ezzel azonban érdemes vigyázni, mivel ha nem találjuk meg az „elkalandozott” tárgyakat, a fűtés beindításával kellemetlen meglepetés érhet minket. A műanyag megolvad, és méreg kerül a levegőbe!
4. Tisztíttassuk ki a kéményt!
Így elkerülhetjük a kéménytüzeket, és hogy szénmonoxid halmozódjon fel a levegőben.
5. Ürítsük a konyhai komposzttartót!
A kertben keletkező szerves szemét mellett a konyhában felhalmozódó zöld hulladékok és ételmaradékok is kitűnő komposztadalékok (kivéve a banán- és narancshéj, mert ezek gátolják az érést). Ha a konyhában külön gyűjtjük ezeket az anyagokat, fontos, hogy naponta ürítsük ki a tárolásukra szolgáló edényt, mivel, ha a komposzt nem levegőzik a zárt térben, mérgező anyagokat bocsát ki.
6. Óvatosan az új tárgyakkal és a festéssel!
A lakásunkba kerülő új tárgyak most, hogy az ablakok már többnyire zárva vannak, sokkal inkább meghatározzák az otthonunkban lévő levegő minőségét, mint nyáron vagy tavasszal. Az új szőnyegeket és kárpitozott bútorokat szellőztessük ki, mielőtt betennénk őket a zárt térbe. Ha kifestjük a lakást, gondoskodjunk alapos szellőztetésről, és győződjünk meg róla, hogy a festék, amelyet használunk, nem tartalmaz mérgező anyagokat.
Hozzászólás zárolva.