Halálos villámcsapás
Így, nyáridőben a villámcsapás által okozott halál sajnos gyakrabban fordulhat elő. Pedig elég néhány szabályt betartanunk, hogy csökkentsük a kockázatot.
A nyári forróságban, különösen késő délután és estefelé lehetünk szem- és fültanúi egy-egy nagyobb égzengésnek és viharnak. Többségünk ártatlan jelenségnek véli a villámlást, ám mégis csak célszerű néhány szabállyal tisztában lennünk:
- Kövesse nyomon az időjárás jelentést egy nappal a tervezett szabadtéri tevékenységünk előtt.
- Ha szabadban van, akkor is jó, ha van a közelben egy biztonságos hely, ahová vihar esetén behúzódhat (pl. egy zárt épület, vagy gépjármű, melynek minden ablaka fel van húzva)
- Villámlás idején nem számítanak biztonságosnak a nagy, nyílt területek, mezők, úszómedencék és nyílt vizek, golfpályák, valamint fa alá sem szabad menni.
- Ha már hallja vagy látja a villámlást, akkor húzódjon biztonságos helyre, és addig maradjon ott, míg a villámlás nem szűnik teljesen. Ezt követően még 30 percig nem célszerű visszatérni a területre.
- Ha nem tud megfelelő helyet találni, akkor keresse meg a legalacsonyabb pontját a helynek, ahol tartózkodik, guggoljon le, de több mint 5 méter távolságra legyen a fáktól és villanypóznáktól.
- Ha vihar idején kint tartózkodik, ne használja mobiltelefonját, és ne menjen medencébe illetve vízbe.
- Ha lakásában van, akkor ne használjon számítógépet illetve egyéb elektronikus eszközöket, továbbá legyen minél távolabb az ajtótól és ablakoktól.
- Ha a környezetében valakit villámcsapás ér, meg lehet érinteni, mert a villám ne hagy hátra elektromosságot. Ha a villámcsapást szenvedett embernek leállt a légzése illetve szíve, teljes újraélesztést kell kezdeni. Ezt követően azonnal értesítse a mentőket.
Forrás: www.medicinenet.com
K.V.
Hozzászólás zárolva.