A szűzlány és a ló esete Szegeden
Immáron a 11. esztendőt töltöm Szegeden, s néhány éve már bátran mondhatom, hazaérkeztem. Mert Szeged nagyvárosiassága ellenére is barátságos, könnyen bebarangolható, és hamar az ismerősöddé válik.
De ideje lenne tiszta vizet önteni a pohárba. Miért is Szöged illetve Szeged?
Állítólag a Tisza és Maros összefolyásánál keletkezett „szeg” (sarok, kiszögellés) az elnevezés alapja. A népetimológia is megalkotta a maga elméletét: „Egy embör egy szöget leszúrt, ez lösz a város közepe. Innen kapta aztán a nevit Szöged városa.”
S most, hogy ezt tisztáztuk, javaslom, tegyünk egy rövid sétát a belvárosban!
Meglepődsz, hogy itt minden milyen közel van egymáshoz. Kezd a sétát a Kárász utcán, ami mióta új burkolatot, és egy szebb Klauzál teret kapott, azóta igazán mediterrán hangulat lengi be.
Kötelező gyülekezési hely : a Dugonics-tér (nevét a piarista íróról, az Etelka című regény szerzőjéről kapta). Ilyenkor, nyáron még a szökőkút vize is enyhülést ad, s közben bátran kóstold meg a közeli Virág Cukrászda mennyei fagylaltjait.
Tudtad-e, hogy régen itt, a téren fizetni kellett, hogy a padokon pihenhess? Morózus parkőr felügyelte a rendet, akit Himnusz bácsinak neveztek, mert mikor közeledett, mindenki felállt, és vigyázba vágta magát.
Nem kell sokat gyalogolnod, ha Európa második Szent Márk terére (mindkettő 12 ezer négyzetméternyi) akarsz eljutni. Útközben megnézheted a restaurált Aba-Novák fresót , és a fiatal egyetemista lányok által mágikus tisztelettel övezett Rákóczi-szobrot is (állítólag a ló az ártatlan lányokat megpillantva dobbantani szokott).
Pár perc séta, és máris a Dóm-téren találod magad. Igaz, most a szabadtéri játékok miatt nem lehet a teret bebarangolni, de így is akad számtalan látnivaló.
Vigyázz, ha még egyetemista vagy, akkor ne menj át a címeres kapu alatt, mert az nem sok jót hozhat.
Egy tér, és a kultúra számtalan intézménye sorakozik: a Fogadalmi-templom, a Hittudományi Főiskola, természet -és orvostudományi épületek, illetve kollégium és a könyvtár. Sétálj körbe a 300 méter hosszú szegedi Pantheonban, ahol híres magyarok szobrainak sokaságát nézheted meg, s ha szerencséd van, még a déli homlokzat különleges zenélőórája is megmutatja, mit tud.
Hozzászólás zárolva.