Mit sportoljon, és mit ne egy kismama
Várandósan sokan rendkívül energikusnak érzik magukat, különösen a 2. trimesztertől kezdve. Aki korábban is aktív volt, az többnyire a 9 hónap alatt is igényli a testmozgást, a mozgalmas, sportos életmódot.
Ma már az orvosok is egyetértenek abban, hogy a sporttevékenység – az ésszerűség határain belül – jót tesz a mamának és a babának: könnyebbé teszi a várandósságot, megkönnyíti a szülést.
Bár személy szerint úgy éreztem, hegyeket tudnék megmozgatni és – hogy aktuális legyek – egy egész futball csapatra elegendő energiával rendelkezem, az orvosom figyelmeztetett: ez most nem a teljesítménysport időszaka. Óva intett jó néhány mozgásformától, melyek ütközéssel vagy eleséssel járhatnak.
Az első 12 hétben a magzat még rendkívül sérülékeny, ezért semmiféle megerőltetés nem javasolt – ebben az időszakban az edzett kismama sétáljon, túrázzon vagy ússzon – de ne az állóképessége növelése céljából, csupán amíg jólesik! Mivel a várandósság alatt a későbbi szülést elősegítendő fellazulnak a kötőszövetek és eltolódik a test súlypontja, nő a sérülések esélye. A kismamák gyakran ügyetlennek érzik magukat, könnyen megbotlanak, kimegy a bokájuk – a sporttevékenység ezért külön odafigyelést igényel!
A terhesség alatt kerülendő a síelés, snow-boardozás, lovaglás, korcsolyázás, labdajátékok, aerobik. A konditermi edzést kisebb súlyokkal, lassabban, kisebb intenzitással végezzük! Kerékpározás, futás, kocogás sík terepen végezhető.
A legideálisabb mozgásformák az úszás és a terhestorna: kímélik a gerincet, nem terhelik az ízületeket, javítják a vérkeringést.
Bármilyen mozgásformát is választ, a legfőbb szabály, amit szem előtt kell tartani, hogy a kismama soha ne erőltesse meg magát.
Természetesen az, aki nem sportolt előtte, lehetőleg ne most fogjon neki! Sétáljon inkább nagyokat a friss levegőn – ez nemcsak a testének, de a lelkének is jót fog tenni!
F. K. M.
Hozzászólás zárolva.