Szerzetesek gyógyító itala
A Bencés Meggylikőr a szerzetesek gyümölcs – cigánymeggy – hasznosítási kultúráját eleveníti fel.
Több írásos emlék is utalt rá, hogy a bencés szerzetesek évszázadokon keresztül folytattak gyógyászati tevékenységet, melyhez maguk nevelték és gyűjtötték a gyógy- és fűszernövényeket.
A Pannonhalmi Főapátság kolostorkerti múltjának feltárása közben bukkantak rá azokra a receptekre, melyek a bencés rend több százéves gyógyító munkájáról tanúskodnak.
Előkerült Lancsics Bonifác bencés szerzetes 1687-ben írott kézírásos, több, mint 100 receptet tartalmazó, valamint Reisch Elek bencés szerzetes 1735-ben datált, szép kiállítású, szintén kéziratos műve, melyben nem csupán recepteket gyűjtött össze, hanem tapasztalatait is leírta.
A szakrális élet, oktató-nevelő munka mellett az Apátság az elmúlt években értékteremtő módon igyekszik hasznosítani mindazt a tudást és tapasztalatot, melyeket az elődök felhalmoztak. Újra élesztették a pannonhalmi dombokon a szőlőművelést és az Apátság pincéiben a borkultúrát, gyógyteákat készítenek, s most a régi receptek alapján az Agárdi Pálinkafőzdével közösen háromféle likőrt is készítenek.
A Bencés likőrcsalád egyik tagja 15 féle gyógynövény kivonatából készül, a másik pedig hétfajta gyógykeserű kivonatot tartalmaz, mindkettő almapálinka felhasználásával. A gyógynövények között olyan, több száz éve bizonyított hatású növények találhatók, mint az ánizs, a benedekfű, a cickafarkfű, a citromfű, az ezerjófű, a kamilla, a fehér üröm és a levendula. A Bencés Meggylikőr a szerzetesek gyümölcs – cigánymeggy – hasznosítási kultúráját eleveníti fel.
(Fotó: Bende Tamás)
Hozzászólás zárolva.