Facebook hozzászólás
240

Gyógyító növények

Mivel jön az ősz újra, s „Petőfi”- alapokon „szép, mint mindig énnekem” egy nagy sétára invitálom Önöket az anyatermészetbe, hogy házi patikánkat feltöltsük a most fellelhető gyógyító hatású növényekkel.

 Magyarországon több mint háromezer növényfaj ismeretes. Ezek közül kettőszáz tartalmaz olyan hatóanyagokat, melyeket a gyógyszeripar is felhasznál, de körülbelül ezer honi növényfajunk minősíthető gyógynövénynek.

A Rousseau-i „vissza a természethez” gondolat került az egészségvédők zászlajára, újra reneszánsza van a hagyományosnak, a természetesnek, s nagyanyáink házi patikájához nyúlunk ötletforrásként. A természetes gyógymódok előtérbe kerülésével növekedett a gyógynövények ismerőinek és gyűjtőinek, fogyasztóinak a száma. A természetes, gyógynövényeken alapuló terápiákkal csak részben üzennek hadat a gyógyszereknek, inkább kiegészítőként ajánlják őket.

Lássuk, mit érdemes most begyűjteni!

Áfonya (Vaccinium myrtillus): Bokros, hegyes vidékeken terem, levelét június-augusztusban gyűjtik, és vizenyő, légcsőhurut, a vérnyomás zavarai, epilepszia esetén használják. Teája szemborogatásra és élvezeti teaként egyaránt jó. Termése hasmenés, láz, bélféreg, vérzés, szájbetegség ellen jó hatású.

Birs (Cydonia oblonga): Termése bélhurut, torokgyulladás, köhögés, fehér folyás esetében jó hatású. Magját bélrenyheség, szembetegségek gyógyítására használják, levelét pedig érelmeszesedés ellen.

Bodza (Sambucus nigra): Levele kiváló vértisztító, vízhajtó szer, gyökere, kérge bélrenyheség, vizenyő, csúz ellen. Kövérség gyógyítására is jó. Termését (nem egészen éretten méreg!) vértisztítónak, vizenyő, bélrenyheség esetében használják.

Cékla (Beta vulgaris var. Rubra): Gumóját vérszegénység, tüdőbetegségek ellen használják. Vértisztító te készül a gumóból. Újabban rákellenes anyagot is találtak benne.

Fagyöngy (Viscum album): Fán élősködő növény, levelét és szárát novembertől márciustól gyűjtik. Ideg-, szív- és tüdőbetegségekre, görcsre, epilepsziára, vizenyőre, csúzra, a vérnyomás zavaraira, vérzésre jó hatású.

Gesztenye, szelíd (Castanea sativa): Levelét, termését, kérgét köhögés, görcs, légcsőhurut, tüdőbetegségek, hasmenés, csúz, vérzések gyógyítására használják.

Mandula, keserű (Prunus amygdalus communis var, amara): A keserű mandula termése légcsőhurut, asztma, láz, máj- és epebetegségek, vizenyő, golyva gyógyításában szerepel, vértisztító. Erős hatású!

Som (Cornus mas): Termését láz, hasmenés, légcsőhurut gyógyítására és ételként használják.

Vadgesztenye (Aesculus hippocastaneum): Kérge hasmenés, vérzések, sebek gyógyítására használatos, levele vértisztító, termése epebetegségek, légcsőhurut, idegpanaszok gyógyszere. Kávé pótlására is felhasználják. Erős hatású!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!