A Feng shui alapjai 2.rész
A Mindenség valamennyi energiája jin és jang elemekből tevődik össze. Csak a kettő egyensúlya hozhat beteljesülést, összhangot. „Jin egyedül nem születik, jang magában nem növekszik”- tartja a kínai bölcsesség. Mit jelent ez a gyakorlatban, a térrendezésben és az életmódban?
A taj-csi mindenki számára ismerős: két ebihal, vagy mások szerint két esőcsepp összefonódása. Egyik oldal fehér, a másik fekete, de mindkét oldalon megtalálható az ellenkező szín egy cseppje. A mindenség ellentétes, de egymást kiegészítő impulzuspárjai. Jelképezik, hogy fogalmaink nem értelmezhetők a kontrasztjaik nélkül, hiszen nem tudnánk mi a jó, a gazdagság, a fény, ha nem ismerjük a rosszat, a szegénységet, és a sötétet. Viszonyfogalmak, melyek csak a másik vonatkozásában nyernek tartalmat, egyik sem állhat önmagában, a kettő közösen alkotja az egészet.
Tökéletes harmónia ez, akárcsak a köralakzat, az örök körforgás motívuma, melyet alkotnak. A jin és jang az egyetemes életerő a Csi két pólusa is. Azt mondtuk, a Feng shui több, mint térrendezés, életforma. A Csi megteremtésével, harmóniát hozunk létre személyes életünk és környezetünk között. Ezért a jin és jang energia szerepe is értelmezhető a természetben, az emberben, a létben is. A természet mindig a kettő kiegyensúlyozására törekszik. De magunknak is igyekezni kell, hogy a körülöttünk meglévő erők összhangban álljanak egymással. Ebben segít, ha különbséget tudunk tenni a két ellentétes energia között.
Minden jinben van egy kis jang, és fordítva, ezt jelöli maga a motívum is. Életünk minden összetevője, cselekedete, gondolata egyaránt tartalmazza mindkét energiát. Ha bármely területen valamelyik túlsúlyba kerül, az szükségképp a harmónia, a jó közérzet felborulásához vezet. A jin és jang kölcsönhatása folyamatosan változik. Úgy kell alakítani környezetünket és saját személyiségünket is, hogy e két pólus harmóniában egyesüljön. A feng shui minden tulajdonságot, anyagot, testtájat valamelyik hatása alá rendeli.
Például a nők alapvetően a jin tulajdonságokat hordozzák: ragaszkodóak, megfontoltak, hűvösek, passzívak, emocionálisak, míg a férfiakban a jang energiák tombolnak: függetlenek, kalandvágyóak, szenvedélyesek, aktívak, gyakorlatiasak. Itt is kiegészíti egymást jin és jang. Ugyanakkor minden férfi rendelkezik jin, és minden nő jang energiákkal is. Vigyázni kell arra, hogy ezek a tulajdonságok egyensúlyban legyenek bennünk, hiszen egy nő elveszti nőiességét, ha túl sok jang energiát birtokol, egy férfi pedig férfiúi megbecsülését, ha a jin jellemzőivel él.
Hozzászólás zárolva.