Ha tavasz, akkor festés
A sima fehér falak örök divatja mellett egyre többen készíttetnek egyedi dekorációs festést. Egy-egy minta, harmonikus színösszeállítás növelheti, vidámabbá, hangulatosabbá varázsolhatja a belső teret.
A hatvanas években igen kedvelt mintás henger jól használható ehhez, de nem a régi módon.
A legfiatalabbak szinte már csak dokumentumfilmekből ismerhetik a régebben oly divatos hengerrel festett "tapétát". A játéknyomdához hasonló gumifelületet hengerre vitték fel, és a halványabb színű alapra erősebb színnel, néha akár arannyal vagy ezüsttel, egymás melletti sávokban vitték fel a mintát a falra, s így textiltapétához hasonló, egyenletes felületet nyertek.
Ennek a mintának az eredete a régi főúri kastélyok díszes falfestéseiben, dekorációs freskóiban keresendő. De természetesen a hengerfestés ennek jóval egyszerűbb és főleg olcsóbb változata. A nagy minták élénkké tették a felületet, és jól illettek az akkori zsúfoltabb lakberendezési stílushoz, az olcsóbb stílbútorokhoz, a hímzett és csipketerítőkhöz.
Egy ízig-vérig mai lakásban is alkalmazhatjuk ezt az eszközt, de nem a régi módon. Ma már például nem mindig használnak egybefüggő, mintás felületeket, azaz ne úgy gondoljunk a hengerre, mint amit minden felületen, a mennyezettől a padlóig végig kell gurítani. Lehet díszcsíkokat, egy-egy mintát festeni vele.
A lényeg: a fantázia!
Érdemes figyelembe venni az architektúrából adódó tagolást – ajtók, ablakok, beépített bútorok stb. -, különösen tetőtereknél, ahol a falak ferdék.
Lehet az angol hagyományoknak megfelelően úgy csípőmagasságban vízszintes díszcsíkot húzni, vagy a mennyezeti lámpát festéssel kiemelni, zöld leveleket festeni oda, ahol a természetes fény hiányában egy igazi növény nem élne meg stb.
A régi mintákat is elővehetjük, de hasznos lehet fellapozni könyveket: az ókori római villák falaitól kezdve a középkori templomok freskóin át a barokk palotákig szinte mindenhol alkalmaztak dekorációs, azaz többnyire geometrikus mintázatú falfestéseket.
Ha rajzot vagy elég részletes fényképet viszünk, kedvenc mintánkból két hét alatt elkészítik saját hengerünket; néhány centimétertől akár 40 centiig többféle szélességben, saját festékezővel – avagy szaknyelven szólva "etetővel" – készül. Ez az eszköz nem drága, különleges festéket nem igényel. Használata ugyan kíván némi szakértelmet, de nem ördöngösség, könnyen meg lehet tanulni. Az eredmény pedig mindenképp megéri a fáradozást!
Hozzászólás zárolva.