Facebook hozzászólás
246

Otthoni allergia okozók! Legyen óvatos!

Nemcsak az oly sűrűn emlegetett parlagfű veszélyezteti a túlérzékeny embert. Gyakran a tisztán tartott, korszerű anyagokból épített és berendezett lakás sem biztos, hogy biztos menedéket nyújt számára.

 A szőnyegben, szőnyegpadlóban megbúvó poratka, a kedvenc háziállat szőre, pikkelye vagy a nappali bútorát díszítő kárpit összetétele éppúgy megkeserítheti az otthoni pihenőidőt, mint a tolltöltetű ágynemű vagy a szobákat díszítő növény pollenje. Ma szinte népbetegség az allergia. S hiába a fejlett orvostudomány, olykor a különféle tesztek sem tudják azonnal kideríteni, mitől viszket, vörösödik a bőr, mitől van a szénanátha vagy a szem hosszan tartó kötőhártya-gyulladása.

A kutatók az okokat keresve

arra jutottak, hogy bár a környezeti légszennyezés is felelős az allergia fokozott terjedéséért, a legtöbb asztmás, ekcémás és náthás beteg allergiás hajlama a lakótéri allergénekhez – például a poratkához, háziállatokhoz, penészgombához – köthető, de egyes fűszerek, élelmiszerek, gyógyszerek, sőt a lakás vegyi anyagot tartalmazó szerkezetei, díszítő kellékei, a nem megfelelően használt fűtési, hűtési rendszerek, helytelen szellőzési-párásítási technológiák is hozzájárulhatnak e reakciók kialakuláshoz.

Kockáztathatja az egészséget például a pince túlzott nedvessége, a háztetőt fedő, azbeszttartalmú pala – ma már ugyan a nálunk gyártott pala nem tartalmaz azbesztet, de a korábbiak igen -, a villamos készülékek elektromágneses mezői, a bútorokhoz használt hab- és ragasztóanyagok vagy a kertbe, teraszra ültetett cserje, a lakásban vázába tett vágott virág. Ezért elsősorban is ki kell deríteni, hogy milyen allergénre vagyunk érzékenyek, és ezt szem előtt tartva alakítsuk ki környezetünket.

Az anyagérzékenység a legtöbb embernél már az egyszerűbb módszerekkel – bőr- vagy bőrtapasz-próbával – is gyorsan kimutatható, akinél pedig ezek nem vezetnek eredményre, a vér- vagy összetett tesztek alkalmazhatók.

Az érzékenységi teszt eredményének birtokában figyeljünk arra, hogy lakásunk, kertünk, teraszunk növényzetét ennek megfelelően alakítsuk ki. Mert a legfontosabb lépés a kimutatott érzékenységet keltő allergének megszüntetése a környezetünkben, és az ellenük való védekezés.

A szobanövények közül több is okozhat légúti allergiát, némelyek viszont a pollenek megkötésével éppen hogy segítik a levegő tisztítását. Fontos, hogy ne csak a lakást portalanítsuk – ehhez ma már korszerű szűrőbetétes porszívók kaphatók -, de növényeink leveleit is, például finom sugarú zuhannyal.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!