Egyél színes vitamint!
A színes asztal nem csak a szemet gyönyörködteti, más impulzusokat is ad az ember számára. Ösztönösen is válogatunk színek szerint az egyes élelmiszerek között a szerint, mire van éppen szükségünk. Ugyanis a szervezet számára hasznos vegyületek egyben a zöldségek-gyümölcsök színezőanyagai is, s a természetes festékanyagokon túl más összetevők, például az ásványi anyagok is hozzájárulnak ahhoz, milyen színű egy-egy zöldség vagy gyümölcs, sőt, egyes vitaminok is kötődnek bizonyos színekhez. Tehát: étkezzünk színesen!
• A sárga színű citrom, ananász, kukorica kriptoxantint tartalmaz, ami antioxidáns hatású, és jelentős a szerepe a szervezet védekező rendszerének karbantartásában.
• A narancsszín nem csak a narancsé, a sárgarépa, a sárgadinnye, a sütőtök, a sárga- és őszibarack vagy a mangó is hasonlót visel. Ezt a jellegzetes árnyalatot a karotin és béta-karotin adja, ami az A-vitamin előanyaga, vagyis szükség szerint A-vitaminná alakul a szervezetben. A béta-karotin fontos szerepet tölt be a bőr egészségének, épségének fenntartásában, antioxidáns hatású, védi a sejteket, és erősíti az immunrendszert.
• A piros cseresznye, eper, málna, ribizli, görögdinnye, gránátalma, retek, cékla színe azt mutatja, hogy likopint és karotint tartalmaznak, miként a rózsaszínű grépfrút és a vérnarancs is, a legtöbbet pedig a paradicsom. A likopin – amely a karotin egy változata – erős antioxidáns, és kiemelten fontos szerepe van a szem működésében, ráadásul hatékonyan véd az UV-sugárzás ellen is.
• A vörös és lila színanyagokat tartalmazó zöldségek, gyümölcsök, mint a vöröskáposzta, a cékla, a padlizsán, a vöröshagyma, a cseresznye, a kék szőlő, a szilva, az áfonya és a szeder antociánokat tartalmaznak, amelyek ugyancsak hatékony antioxidánsok, jótékonyan hatnak a látásra, enyhén vízhajtó hatásúak, gátolják a vérrögök képződését, csökkentik a koleszterinszintet, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát.
• A zöld színű ételek védik talán a leginkább egészségünket, jelentős a C-vitamin-, a folsav- és a magnéziumtartalmuk. A világosabb árnyalatúakban megtalálható luteinnek és a zeaxantinnak a szem működésében, megóvásában jut fontos szerep, az élénkebb árnyalatért felelős klorofil és izotiocianátok pedig a máj működését serkentik, és védenek a daganatos betegségektől. A zöldek csoportjába tartoznak a saláta- és káposztafélék, az articsóka, a zöldbab, a zöldborsó, a zöldpaprika, a tök, a cukkini, az avokádó, a petrezselyem, a spenót, a brokkoli, a kelbimbó, a metélőhagyma, az uborka, a szőlő, a kivi.
Hozzászólás zárolva.