Híres hőszigetelési hibák
Charles herceg, aki arról nevezetes, hogy az építészettől a környezetvédelmen keresztül a mezőgazdaságig sokféle területen szeret véleményt nyilvánítani, pár éve – a természetesség jegyében – azzal állt elő, hogy igen örvendetes lenne hulladékgyapjúval megoldani az angol házak hőszigetelését.
A természetes alapanyagok használatára igen fogékony britek nagy lelkesedéssel fogadták a „fenséges” ötletet, és rögvest hozzá is láttak az említett gyapjúhulladékból készült szigeteléssel borítani az épületeket. Egy idő után azonban kiderült, hogy az egyébként valóban jó hőszigetelési mutatókkal rendelkező, sőt bizonyos mértékig rovarölő hatással is bíró anyag, összegyűjti a nedvességet, így kiváló élőhellyé válik a textilmolyok számára. A National Trust, amely számos a fennhatósága alá tartozó ingatlanon alkalmazta ezt az eljárást, most rengeteg pénzt költhet a gyapjúszigetelés leszerelésére, illetve az épületek molyirtására.
Hogy a hőszigetelési anyagok professzionális megválasztása mennyire fontos, azt jól bizonyítja az isztambuli Polat Tower Residence-ben július 17-én bekövetkezett hatalmas tűzeset is. Az 1200 embernek otthont és munkahelyet biztosító 42 emeletes felhőkarcoló földszintjén – feltehetőleg egy légkondicionáló berendezés zárlata miatt – tűz keletkezett. Az épület homlokzatán az üvegburkolat alatt – az előírásoknak egyébként megfelelően – kőzetgyapot szigetelte a falakat. Az alapvetően bazalt alapanyagból szálasított kőzetgyapot, amelynek a tűzállóságát a gyártók oly sokszor hangsúlyozták – pl. az EPS-sel szemben -, a megolvadt üveggel lángoló elegyet képezve hatalmas tűzgolyókkal borította be a környéket, egy autót lángra is lobbantva. A nagyobb katasztrófát részint az épület belső tűzoltórendszere, illetve az akadályozta meg, hogy a környéken található benzinkútig már nem repültek el a lángcsóvák.
A két esettel kapcsolatos tanulság éppen az, hogy a technológia korában a fogyasztóknak vajmi kevés ismeretük van a beépített anyagok műszaki tulajdonságairól, illetve az előállításuk módjáról. Gyakran arra sincsenek tekintettel, hogy egy-egy alkalmazni kívánt termék tulajdonságait nem csupán önmagukban kell vizsgálni, hanem az épület szerves részeként.
A fa pl. gyúlékony, korhad, szuvasodik stb. Az emberiség által több ezer éve alkalmazott építőanyagról azonban mégsem kell lemondanunk, hiszen a modern építészeti technológiáknak köszönhetően biztonságos, tartós, természetes és megkerülhetetlen építőanyag.
Mivel a fogyasztók gyakran nem rendszerekben gondolkodnak, választásukat egy-egy híresség kósza ötlete a természetességről vagy éppen egy bombasztikus PR fogás a kőzetgyapot éghetetlenségéről jelentősen befolyásolni képes.
Az építkezők, felújítók számára éppen ezért hasznos, ha otthonaik hőszigetelése előtt szakemberek segítségével alaposan tájékozódnak a rendelkezésre álló hőszigetelő rendszerek műszaki tulajdonságait illetően.
Mert egy király ugyan tévedhet, de manapság egy építkezés előtt álló magyar ezt nem nagyon engedheti meg magának.
Hozzászólás zárolva.