Facebook hozzászólás
310

Beázott? Összefirkálták? Ugye téged is zavar…

Igen bosszantó tud lenni, mikor felfedezzük a lakás falán a beázás egyértelmű jeleit, és az is kellemetlen, ha falfirkák vagy rongálás nyomai csúfítják a lakókörnyezetet. Problémák, amelyekre egyszerű a megoldás, ha tudjuk, hogy mire nyújt védelmet a társasházunk biztosításának szerződése, és milyen kiegészítő biztosításra van szüksége a lakástulajdonosnak a biztonságérzet megteremtéséhez.

A beázás a leggyakoribb káreset a társasházakban. Elsősorban azért, mert a házak csőszerkezete sokszor elavult, és emiatt gyakoriak a csőtörések. De gyakran emberi mulasztás okozza a beázást, például az, hogy valaki nyitva hagyta a vízcsapot, mondta el Halmos Gyula, a Groupama Garancia Biztosító Szolgáltatási Centrumának főosztályvezetője. „A panelházak esetében a külső betonelemek illesztései vagy a tetőszerkezet állapota sem mindig megfelelő, ezek pedig mind okai lehetnek a beázásnak. Ilyen bejelentéseket főként heves esőzések, viharok idején kap a biztosítótársaság. Szintén kiemelt helyen szereplő káreset a társasház falainak összefirkálása, a kaputelefonok, ajtók és felvonók rongálása, az üvegkárok, új építésű házak esetében pedig sokszor a hiányos kivitelezés okán keletkeznek. Leggyakrabban a régi társasházak károsodnak, különösen a belvárosi, jellemzően háború előtti épületek. Ezek mára gyenge szerkezetük, elmaradt vagy hiányos karbantartásuk miatt könnyen sérülnek, főként viharok idején” – teszi hozzá a szakértő.

Hogyan érdemes társasház-biztosítást kötni?
A lakóépület egészére megkötött szerződés több előnnyel jár.

Kiemelt helyen szereplő káreset a házfalak összefirkálása – Kép: Pixabay

Egyrészt a teljes épület biztosítottá válik, nemcsak a közös tulajdon, hanem a lakások is. Amellett, hogy olcsóbb a lakásonkénti biztosításnál, a károk bejelentése és ügyintézése lényegesen könnyebbé válik, és ez nemcsak a lakók életét, hanem a közösség képviselőjének munkáját is megkönnyíti, akinek felelőssége, hogy mindig előrelátóan, gondosan eljárva csökkentse a gazdálkodási, üzemeltetési kockázatokat és költségeket. Azonban fel kell készülnie a váratlan helyzetekre, kiadásokra is. Amikor optimális biztosítási védelmet akar a társasháznak, akkor is jól össze kell hangolnia a közösség és a tulajdonosok egyedi érdekeit.

Amikor a tulajdonosoknak – közös szerződés hiányában – maguknak kell külön-külön biztosítaniuk a lakásukat, gyakran előfordul, hogy a lakók egy része nem kötötte meg a szerződést, vagy volt ugyan biztosítása, csak elfelejtette befizetni a díjat, és így a biztosítás megszűnt.  Komolyabb kár esetén – például tűz, robbanás – ez kritikus helyzethez vezethet, mert könnyen előfordulhat, hogy a biztosított lakások arányában kifizetett kártérítés nem elegendő az épület helyreállításához. A kiköltöztetett lakóknak hosszabb távon vagy akár végleg más otthonról kell gondoskodniuk. Egy másik fontos érv, hogy közös szerződéshez kapcsolódó egyéni lakásbiztosítások kedvezőbb díjjal köthetők, ebben a szerződésben a lakók a lakás ingóságait biztosíthatják. Azt, hogy mi a legfontosabb teendő, ha káreset történik, arról itt olvashat!

Mekkora legyen az összeg?
Figyelnünk kell arra, hogy a közös szerződésben a lakásunkra vonatkozó biztosítási összeg nagysága megfelelő-e. Ha az otthonunk az átlagosnál jobb műszaki színvonalú, drágább anyagokat építettünk be, akkor célszerű a lakásunkra kötött ingóságbiztosításhoz kiegészítő épületbiztosítást is kötni olyan biztosítási összegre, amely komolyabb kár esetén is az eredeti állapot helyreállítását biztosítja.

Több mint 25 milliós kárt okozott a Lehel úti robbantás
A Lehel úti robbantás során a detonáció jelentős anyagi kárt okozott az érintett épületben. A lakóház földszintjén lévő bankfiókon kívül mintegy 20 lakásban keletkezett kisebb-nagyobb kár, főként a vakolat sérült, és a teraszokon több helyen megrepedt a burkolat.

Azt, hogy milyen biztosítási eseményekre kell felkészülnie egy társasháznak, az előforduló leggyakoribb károk, a szélsőséges időjárási jelenségek és természeti katasztrófák önmagukban meghatározzák. A leggyakoribb károk között első helyeken szerepel a csőtörés, az üvegtörés, az egyre többször előforduló viharkárok és a jégverés. Földrajzi fekvéstől függően fontos az árvízvédelem, sőt a földrengés elleni védelem is, gondoljuk csak arra, hogy idén már négy kisebb földrengés volt hazánkban.

A társasházi alapbiztosítás (vagyonbiztosítás) tartalmazza a legnagyobb károkat okozó biztosítási események fedezetét, ezen kívül felhőszakadásra, tetőbeázásra, panel és/vagy blokk hézag beázásra, de még a termőtalaj és növényzet káraira szóló kártérítést is. Szerepel a tűz és a robbanás, robbantás is, amelyek rendkívüli, esetleg helyrehozhatatlan károkat okozhatnak a közösség lakóépületében. A gyakori betörések kapcsán figyelmet érdemel az épületrongálás, ami jelentős összegű lehet már egy betörési kísérlet esetén is. A fedezetet ki lehet terjeszteni az épületberendezések és -tartozékok rongálási és lopáskáraira is, például világítótestek, antenna-, erősítőrendszerek, kaputelefonok, elektromos kapumozgató rendszerek, sőt fedezetet jelent a liftek rongálására és a vandalizmus okozta károkra is.

Ha a társasház az épület felújítását tervezi, akkor javasolt a szükséges építőanyagok, eszközök, berendezések biztosítási védelméről külön gondoskodni, erre szintén van lehetőség a közös biztosítás keretében”  – mondta a szakértő.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!