Facebook hozzászólás
257

Ne törődj vele, ha bolondnak néznek!

Bolondot csináltak ma belőled? Ne törődj vele, hiszen április elseje a tréfálkozás, a mókázás napja. A népszokások szerint ilyenkor nem illik megsértődni az ötletes tréfákon, és a jól irányzott poénok mindenképp frissítően hatnak ránk. No de mióta is járatják a bolondját velünk?

Szent György havának első napja a bolondok, bolondozók és másokat bolonddá tevők ünnepe. Nem új divat az ugratás: régen is szokás volt a gyerekeket boltba küldeni szúnyogzsírért, esernyőmagért, trombitahúrért vagy hegedűbillentyűért.

Kép: Pixabay

Az áprilisi tréfálkozás eredetét Franciaországban kell keresnünk. A régi francia naptár szerint az esztendő április 1-jén kezdődött. Ezen a napon ősi szokás szerint az ismerősök ajándékokkal lepték meg egymást. IX. Károly király 1564-ben azt a rendeletet hozta, hogy az esztendőnek onnantól  január 1-jén kell kezdődnie. Így az ajándékozások időpontja is áttolódott január elsejére, ám a régi évkezdet még sokáig kísértett az emberek emlékezetében. Eleinte április 1-jén is küldözgettek ajándékokat egymásnak, majd – tekintettel a kettős költségre – az április elsejei ajándékozgatás átalakult: értékes meglepetések helyett inkább tréfákat küldtek, s végül kialakult az a szokás, hogy a hamis évkezdetet hamiskodással, vagyis bolondozással ünnepelték meg.

Hogyan lehetsz boldogabb?
Bolondozni jó, vidámságot hoz az életünkbe. Neked mi okoz igazán örömet és boldogságot? Tudtad, hogy a világ 156 országát a lakosság boldogsága alapján értékelő rangsorban Magyarország a 110. helyen áll? Ezért is adunk most néhány egyszerű, de hatékony tippet arra, hogyan legyen ma és mindig szebb a napod!

Talán az egyik legrégebbi tréfát Toulouse grófja, XIV. Lajos francia király fia eszelte ki. Áldozatul Gramont márkit választotta. Március 31-ének éjszakáján, mialatt a márki aludt, a gróf cinkosaival kilopatta a ruháit. Minden egyes darabot felfejtettek, majd újra összevarrtak, de szűkebbre. Reggel a márki fel akarta húzni a nadrágját, de nem fért bele. Riadtan nyúlt a mellénye után, ám nem tudta begombolni. Ugyanígy járt a kabátjával is. Javában küszködött, amikor rányitotta az ajtót az egyik cinkostárs: „Az istenért, márki, mi történt önnel? Egészen meg van dagadva!” A márkiról gyöngyökben hullt a veríték, hogy miféle furcsa és borzasztó betegség üthetett ki rajta. Orvosért futtattak, az orvos pedig – aki szintén beavatott volt – megvizsgálta, receptet írt, és gondterhelten távozott. Elszaladtak a recepttel a gyógyszerészhez, aki visszaküldte, hogy nem érti. Nem is érthette, mert ez volt ráírva latinul: „Accipe cisalia et dissue purpunctum”. Vagyis „Végy ollót, és vágd fel a mellényedet!”

Szóval, áprilist járatni valakivel, mindig poénos dolog, bár óvatosan kell kezelni a tréfát is. Ha eldurvul, akár tragédiához is vezethet, amiről egy 1891-es adat is beszámol. Egy vidéki család öngyilkos lett, mert egyik ismerősük a haditörvényszék nevében írt állevelében adta hírül: katonai szolgálatot teljesítő fiukat halálra ítélték, mert elkopott a cipősarka.

Bohócnak és udvari bolondnak lenni régen „megbocsátható” feladat volt. Az udvari bolond kimondhatta azt is, amit a világrendben sem a király, sem a püspök nem tehetett meg. Az igazságot. Meg is tette, gátlástalanul, gyakran alpári, trágár módon. Határtalan sikere ebből eredt. Előadása nem igényelt műveltséget, írástudást, csak annyi világismeretet, amivel a legegyszerűbb ember is rendelkezett.

Örök érvényű igazság, hogy másokon nevetni könnyebb, mint magunkon. Nos, akkor csak bolondozzunk, mert ezt megtehetjük ma is. Csörgősipka nélkül. Vagy ki tudja…



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!