Milyen földet válassz a növényeidnek? Segítünk!
Elültetted, öntözted, gondosan ápoltad, és mégsem lett belőle pompás virág? Valószínűleg nem jó földet vásároltál! A gyógynövények, citrusfélék, rózsák és gyümölcsfák bizony más-más táptalajt igényelnek. Segítünk, hogy melyik növényednek milyen föld a legmegfelelőbb. Képekkel!
Citrusfélék
Citrom, narancs, mandarin ilyenkor közkedvelt növények, és előszeretettel vesszük meg már termésekben gazdag fácskáikat a kertészetekben. Nem olcsó növények ezek, és éppen ezért különös gondoskodást igényelnek. Savanyú talaj számukra a megfelelő. Folyamatos tápoldatozással érhetjük csak el a bőséges terméshozamot. Nyárra kosárba téve ki is ültethetjük őket a szabadba, félárnyékos helyre. De vigyázzunk, hogy gyökerei ne tudjanak kiszabadulni a kosárból, mert ősszel fel kell szednünk őket, ugyanis nem bírják a téli mínuszokat.
a
a
Orchidea
Szinte bárhol beszerezhetők manapság. Humuszban, tápanyagban gazdag, kifejezetten orchideáknak való földbe ültessük őket. Legjobban a fenyőkérget szeretik, mert a nagy darabok között kiválóan tudnak a gyökerei fejlődni. A legjobb, ha átlátszó cserépbe ültetjük, így nem csak a léggyökerei kapnak fényt. Ha nem tápoldatozzuk eleget őket, akkor nem fognak virágozni. Jobbik esetben leveleket növesztenek, szélsőséges kiszáradás esetén pedig elpusztulnak.
a
a
a
Kaktusz
Víztároló pozsgásaknak szükségük van a jó vízelvezetésű, homokkal kevert talajra. Nem szeretik a pangó vizet, mert a gyökereik elrothadnak. Tavasszal ültessük át őket. Ők is igénylik a növénytápot, mellyel hetente locsoljuk meg őket.
a
a
a
Balkonnövények
Tápanyagban gazdag, humuszos talajt kedvelik leginkább. Válasszunk könnyű szerkezetű földet számukra. Meghálálják a törődést, mert egész nyáron ontani fogják virágaikat.
Őket 4-6 hétig érdemes tápszerrel locsolni ültetés után, mert ennyi idő alatt tökéletesen felszívják magukba a nitrogént, amit kitűnően tárolnak egész idény alatt. Azért van szükség már a kiültetéskor a trágyázásra, mert már a bimbók fejlődését is segítik. Ettől lesznek csodaszép virágaink az ablakainkban.
a
a
Gyümölcsfák
Kerti virágföld az ideális számukra. Ez a talaj praktikus, mert a kerti ültetéskor még felső földcserére is használhatjuk, amikor 10 centi vastagságban kicseréljük fáink, bokraink alatt a talaj. Erre azért van szükség, mert ugyan a gyökerek már mélyen a földben vannak, a hajszálgyökereknek még szükségük van a tápanyagban dús talajra, ami képes a nedvességet megtartani. Különös figyelmet fordítsunk ültetéskor a kerti virágföldre, amit az ültetőgödörbe helyezünk. Gyümölcsfáink termését az első években tudjuk megalapozni a jó minőségű virágfölddel.
a
Fűszernövények
Palánták, dugványok, fűszernövények számára a tőzegmentes talaj a megfelelő választás. Kifejezetten fontos számukra a folyamatosan nedvesen tartott talaj, amit hántolt fakéreggel, kókuszrosttal vagy akár apró fahulladékkal biztosíthatunk számukra. A jó minőségű virágföldbe ültetett fűszernövények csodálatos íz világgal bűvölnek majd el minket.
a
a
a
a
Cserepes növények
Ezek a növények egész életüket egy cserépben töltik, ezért nagyon oda kell figyelnünk a tápanyag pótlására, és rendszeresen trágyáznunk kell őket. Állandó vizes talajt igényelnek, de ők sem szeretik a pangó vizet. Perlites föld számukra a megfelelő, mert tömör a szerkezete. Laza humuszt is tehetünk alájuk, ami szintén jól megtartja a vizet. Lágyszárú növények estén csakis alulról locsoljuk őket, mert a száruk nem viseli jól, amikor nedves lesz. Ilyen például az ibolya.
a
a
a
a
Rózsák
Éppen időben vagyunk, hogy rózsát ültessünk! Jó nagy ültetőgödröt ássunk neki, és alaposan locsoljuk be. A rózsákat általában fűrészporos, homokos csomagolásban hozhatjuk el a kertészetekből. Guano tartalmú humusz a legjobb számukra, ami az eső- és locsolóvizet jól fel tudja szívni, és megtartani.
a
a
a
a
Tavi növények
Legismertebb és talán legkedveltebb is a tavirózsa, bár ezen kívül is számos színes virággal rendelkezőt találhatunk a kertészetekben. Ilyen például a gólyahír, a vízi nőszirom. Mindig nézzük meg, hogy egészséges gyökérzettel rendelkező, nem kiszáradt növényt vásároljunk. Ezeket a növényeket kicsi, műanyag dobozokban árulják, amelyek könnyen kiszáradhatnak, vagy kiömölhet belőlük a víz. A vízi növényekben kárt tehet akár egy órányi szárazság is, mert a leveleik elszáradhatnak.
a
a
Rhododendron
A kaméliák családjába tartozik, és kezdő kertészek számára nem ajánlott. Savas talajt szeret, amit folyamatosan biztosítani kell számára, különben felnyurgul, és következő évben nem lesznek virágaik. Ültetéskor ássunk jó nagy gödröt számára, ha lehetséges dupla akkorát, mint a földlabdája, amibe tegyünk tőzeget, jó sok szerves trágyát. Aki alapos, még geotextilt is tehet alá, így gátolva meg a kerti talajjal történő érintkezést. Nem szereti a tűző napot, és folyamatosan nedvesen kell tartani földjét.
a
a
a
Zöldségek
Paradicsom, paprika, uborka, padlizsán, káposzta, mind megteremnek egy veteményesben. Humuszban gazdag talajba ültessük őket, ami laza szerkezetű, mert a palánták először a gyökereiket kezdik el növeszteni. Tömör talajban nem fejlődnek jól. Lassan oldódó műtrágyát alkalmazzunk, vagy pedig hetente locsoljuk meg őket folyékony tápoldattal.
Forrás: nőivilág
Hozzászólás zárolva.