Ezek a botulizmus tünetei! Ne keverd mással!
Nagy riadalmat okozott nemrégiben egy botulizmusmegbetegedés, amely akár halálos kimenetelű is lehet. Tünetei azonban gyakran más betegségekkel is összetéveszthetők. Az egyértelmű felismerésben segít most a szakértő.
A kolbászmérgezés néven is ismert botulizmus igen ritka, ám veszélyes betegség, amelyet a Clostridium botulinum talajbaktérium okoz. Mérge a bélfalon keresztül a vérbe jut, és az acetilkolin ingerületátvivő anyag felszabadulását gátolva idegkárosodást, izombénulást okoz. Leggyakrabban rosszul hőkezelt húsokról jut be az emberi szervezetbe – így általában disznóvágás után üti fel a fejét –, ám tévedés azt hinni, hogy növényi termékekben ne fordulna elő – magyarázza dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont belgyógyásza.
A betegség figyelmeztető tünetei:
● zavaró szemproblémák:
homályos/kettős látás, pupillatágulat,
● szédülés,
● szájszárazság, nyelési problémák,
● gyomorpanaszok, görcsök,
● bénulás.
Sajnos a betegséget nem minden esetben egyszerű diagnosztizálni, mivel a bénulásos tünetek miatt sokan szélütésre gyanakodnak – mondja dr. Kapocsi Judit. Pedig a betegség felismerése és a mielőbbi gyógyszeres kezelés életmentő lehet, mert nem sok idő után az idegméreg a légzést és a szívműködést is károsítja, így megfelelő terápia nélkül akár halállal is végződhet az állapot.
Az ÁNTSZ tájékoztatása szerint a botulizmus tünetei az ételfogyasztás után átlagosan 12–72 órán belül tapasztalhatók, azonban akár már 4 órán belül, de 10 nap múlva is jelentkezhetnek. A kezdeti tünetek után szimmetrikus, petyhüdt bénulás, végül légzésbénulás alakulhat ki. Emellett az ételmérgezést hasmenés, hányás, majd székrekedés kísérheti. Láz és érzékelési zavarok viszont nincsenek.
Ha valaki botulizmusra gyanakszik, mihamarabb forduljon orvoshoz, aki antitoxinnal közömbösíti a mérget, így megállítható az állapot romlása. Súlyosságtól függően hosszabb rehabilitáció lehet szükséges.
A szakember szerint bár ritka betegségről van szó, viszont nem lehet eléggé hangsúlyozni a megelőzés fontosságát. Mivel igen hőérzékeny baktériumról van szó, az ételek megfelelő hőkezelése kiemelt jelentőségű, csakúgy, mint az alapos, meleg vízzel való lemosás az esetleg szennyezett föld eltávolítása céljából. (Forrás: Trombózisközpont)
Hozzászólás zárolva.