Mitől tej a tej? És melyik tej üres? Megmondjuk!
Vannak, akik a minél zsírosabb tejre esküsznek, merthogy az „tejből van”, és vannak, akik alakjuk érdekében a minél zsírtalanabb tejet preferálják. De korántsem biztos, hogy az alacsonyabb zsírtartalmú termék jó választás.
A tej élet, erő, egészség! – ezzel buzdítottak néhány évtizede a tejivásra. Kétségtelen tény, hogy a világ egyik leginkább fogyasztott élelmiszere a tej, amely összetételét tekintve rendkívül értékes, és ennek megfelelően népszerű is. Persze népszerű azért is, mert sokan szeretik.
Az is igaz, hogy az eltelt évtizedekben a boltokban kapható tej igencsak sok változáson ment át, a kannából mért, majd üvegben, később zacskóban árult tejtől eljutottunk a dobozos kiszerelésig – meg oda, hogy most már szinte mindenféle csomagolásban kapható. De hát nem csak a forma, a tartalom is változott.
Mitől lesz tej a tej? Ezt kérdezte a Mindenár.hu a független élelmiszer-laboratóriumot működtető Wessling Hungary Kft. üzletfejlesztési és értékesítési igazgatójától, Szigeti Tamástól. A szakember elmondta: a tehéntej körülbelül 88 százalékban vizet és mintegy 12 százalékban úgynevezett oldott anyagot tartalmaz. Ez utóbbit nevezik a tej szárazanyag-tartalmának, ez adja a tej tápértékét.
A kereskedelemben kapható tejeknél a zsírtartalom a legfontosabb jellemző – mondta el a szakértő, aki azt is elárulta, hogy a frissen fejt tej zsírtartalma állás közben felúszik a tej felszínére, azaz felfölöződik, és a tejzsír tejszínként jelenik meg az edény felső részében. Azért, hogy ezt elkerüljék, a kereskedelemben kapható tejek jelentős részét a gyártás során homogenizálják: a tejet nagy nyomással egy kis keresztmetszetű nyíláson átporlasztják, s ennek hatására a tej zsírgolyócskái szétrobbannak. Az ilyen módon homogenizált tejben a felaprózódott zsírcseppek nem válnak szét a tej vizes részétől, a tejsavótól, hanem stabil emulziót alkotva mintegy oldatban maradnak. (Forrás: Mindenár.hu)
A hazai boltokban 0,1, 1,5, 2,8 és 3,5 százalék zsírtartalmú homogenizált tejeket lehet kapni. A gyártás során az istállókban kifejt, 3-4 százalékos, eredeti zsírtartalmú tejet lefölözik, majd tejszínnel visszadúsítják a kívánt zsírtartalom eléréséig. A százalékban kifejezett összetétel azt jelenti, hogy például a legáltalánosabban vásárolt 2,8-as tej 100 grammjában 2,8 gramm tejzsír található. Fontos tudnunk, hogy a tej vitamintartalmának jelentős része zsírban oldódó anyag, így a vitaminok főként a tejszínben vannak jelen. Ha tej zsírtartalmát elvesszük, akkor például az 1,5 százalékos tejben a vitamintartalom számottevően kisebb lesz, mint a zsírosabb tejekben. Nem is beszélve a 0,1 százalékos tejről, amelynek vitamintartalma elhanyagolhatóan csekély.
A szakember szerint az is nagyon fontos, hogy tej egyik kulcsfontosságú ásványi anyaga, a kalcium csak akkor képes beépülni csontrendszerünkbe, ha a D3-vitamin is jelen van a szervezetünkben. Zsírszegény vagy zsírmentes tej fogyasztásakor a tej csontrendszert erősítő hatása csökken, illetve ez az igen kedvező élettani hatás el is marad. A súlyfelesleggel küzdő, fogyókúrát folytató vagy fontolgató embereknek nem az elfogyasztott tej zsírtartalmának csökkentésében kellene gondolkodniuk, arra vannak más módszerek is, például a sportolás.
Hozzászólás zárolva.