Vajon mennyi vegyszer van a gyümölcsön, zöldségen?
Nem kevés zöldséget, gyümölcsöt fogyasztunk évente: egy átlagos magyar háztartás közel 70 kiló gyümölcsöt és 130 kiló zöldséget vett 2013-ban. Nemrégiben egy amerikai kutatás arra figyelmeztetett, hogy a növényvédő szerek komolyabb veszélyeket rejthetnek, mint eddig hittük. Mi a helyzet Magyarországon e téren?
Mivel nálunk a zöldségek, gyümölcsök a legkedveltebb élelmiszerek közé tartoznak, az élelmiszerárakat összehasonlító, vásárlási tanácsokat nyújtó Mindenár.hu utánajárt annak, mi a helyzet a hazai zöldségekkel, gyümölcsökkel a növényvédő szerek szempontjából. Kutakodásuk apropója az volt, hogy az Nlcafé nemrégiben arról számolt be, hogy az autizmus tünetei kialakulásának esélye kétharmaddal nagyobb annál a gyermeknél, akinek az édesanyja várandósan olyan mezőgazdasági üzem közelében él, ahol kártevőirtókat használnak. A kutatók körülbelül ezer kaliforniai autista gyermek édesanyjának lakóhelyét vetették össze a kereskedelmi forgalomban lévő növényvédő szerek használatának adataival: azt vizsgálták, hogy hol laktak az édesanyák a várandósságuk alatt, a szülés előtt és után.
Magyarországon a megvizsgált zöldségek, gyümölcsök mintegy fele egyáltalán nem tartalmaz kimutatható növényvédőszer-maradékot, a határérték feletti mennyiség pedig csak közel egy százalékban mérhető. Suszter Gabriella,a független labort működtető Wessling Hungáary szakembere – aki az elmúlt időben több ezer zöldség- és gyümölcsminta laboratóriumi vizsgálatát irányította – a Mindenár.hu-nak azt mondta: a feldolgozatlan, nyers gyümölcsök, zöldségek esetében világszerte körülbelül 1200 növényvédő szert alkalmaznak. Ezekből az EU-ban 800 használata engedélyezett, a nagy európai laborok pedig több mint 600-félét mér.
A vizsgálatok során kevés esetben találnak olyan mintát, amelyben valamely vegyi anyag jóval a határérték fölött lenne, azonban még a normál szint alatt is sem veszélytelenek ezek a szerek. Egy gyümölcs ugyanis akár 5–10-féle peszticidet – szerves növényvédő szert – is tartalmazhat, és ezek hatása összeadódhat. Ezt nevezik koktélhatásnak.
Éppen ezért fontos, hogy olyan helyen vásároljunk, ahol megbízható forrásból származnak a termékek – figyelmeztetett a szakember. Az ismeretlen eredetű – például aluljáróban vásárolt – gyümölcs, zöldség veszélyeket rejthet, hiszen ezeket nem ellenőrzik, és nincs semmilyen információnk arról, hogy a termesztő mivel és milyen arányban permetezett.
A növényvédő szerek jelentős része a növények héján, felületén van, és onnan nagy részüket mosással, hámozással el lehet távolítani. Ez persze mindenki számára természetes, mégis, gyakran előfordul, hogy mosatlanul megkóstolunk, bekapunk valamilyen zöldséget, gyümölcsöt. Ne tegyük! Ha pedig nehezebben mosható fajtáról van szó – mint amilyen például a szőlő –, akkor inkább áztassuk pár percig, majd öblítsük át fogyasztás előtt. (Forrás: Mindenár.hu)
Hozzászólás zárolva.