Porszívóügyben változások jönnek – elmondjuk, milyenek
Szeptembertől új szabályok vonatkoznak a forgalomba kerülő porszívókra egy új európai uniós rendelet nyomán. Tilos lesz olyan porszívót forgalomba hozni, melynek elektromos teljesítménye meghaladja az 1600 wattot, és a zajszintet is korlátozzák maximum 80 decibelben. A megrendszabályozott gépek új jelzéseket is kapnak!
A porszívók is bekapcsolódnak az Európai Unió környezetvédelmi programjába. A teljesítmény és a zajszint korlátozása indítja el ezt a többlépcsős folyamatot.
Az elmúlt években úgynevezett „ecodesign”-elveket állapítottak meg azokra a háztartási gépekre, amelyek egy átlagos lakás elektromos fogyasztásának legnagyobb részét teszik ki – például hűtők, fagyasztók, mosógépek –, a porszívókat most éri el a szabályozás. Az irányelvek az EU szándéka szerint segítenek megbirkózni a klímaváltozással, hiszen az energiafogyasztás csökkentésén keresztül korlátozzák az üvegházhatású gázok kibocsátását.
A változás mértékét mutatja, hogy jelenleg egy átlagos megvásárolható porszívó motorteljesítménye eléri az 1800 wattot, de gyakoriak az akár 2200 watt erősségű porszívók is. Ehhez képest az 1600 watt kevésnek mondható. A Which? nevű fogyasztóvédelemmel foglalkozó szervezet megállapította, hogy a tesztelők az 1600 wattnál erősebb – tehát a most tiltás alá kerülő teljesítménykategóriába eső – gépek közül többről a „legjobb vétel”-ként nyilatkoztak, többek között kiváló szívóerejük miatt. A szabályozás szinte minden olyan céget, illetve márkát érint, amely nálunk porszívót forgalmaz, hiszen jelenleg a hazai porszívókínálat jelentős része 1600 watt feletti teljesítménnyel rendelkezik.
Azt azonban tudni kell, hogy a szívóteljesítmény nem azonos az elektromos teljesítménnyel. A szívóteljesítményt a korlátozás természetesen nem érinti. Épp ellenkezőleg, a rendelet tovább ösztönzi a gyártókat arra, hogy az adott elektromos teljesítményfelvételből megpróbálják a legnagyobb szívóteljesítményt kihozni, már csak azért is, mert a porszívók a most hatályba lépő rendelet következtében szeptembertől az eddiginél könnyebben összehasonlíthatóvá válnak: itt is bevezetik az energiacímkét.
Az energiacímke ismerős lehet, hiszen többféle háztartási készüléken már hosszú ideje megtalálható. A címke felépítése, adattartalma minden háztartásigép-típuson kicsit más. A porszívók energiacímkéjén a leghangsúlyosabb paraméter természetesen az energiatakarékosság: minél kevesebbet fogyaszt majd, illetve minél energiatakarékosabb, annál közelebb kerül az ábécé első betűjéhez; a legkevésbé környezetkímélő modellek a G jelzésűek lesznek. A porszívók energiacímkéin ezenkívül a zajkibocsájtás mértéke, valamint szőnyeg- és keménypadló-tisztítási hatékonyság is megtalálható lesz. Ezen felül a gyártónak szeptembertől fel kell tüntetnie a tanúsítványon azt is, hogy milyen a porszívó által kifújt levegő minősége – szintén A-tól G-ig terjedő osztályozási rendszerben.
Ilyen egy porszívó energiacímkéjének pontos felépítése:
Sokat nem örülnek az irányelveknek, és inkább a hiányosságokat látják bennük. A megkérdezett mérnökök véleménye szerint azonban az áramfizika vívmányainak hasznosításával, a súrlódási és légáramlási veszteségek csökkentésével és esetleg további felépítésbeli változtatásokkal egy 1600 wattos készülék szívókapacitása is lehet ugyanolyan, mint egy régebbi, magasabb elektromos teljesítményű készüléké. Ám ez még csak a szabályozás első lépése: 2017 szeptemberétől a korlát 900 wattra változik.
Hozzászólás zárolva.