Nem biztos, hogy pénzkidobás klímával fűteni
A gyors időjárás-változások kihívás elé állítanak minket szinte minden évszakban a megfelelő otthoni hőmérséklet elérésében. Hitted volna, hogy akár kedvezőbb áron fűthetünk arra alkalmas klímával, mint gázzal? Fűtési tanácsok az átmeneti időszakra és a kemény mínuszokra.
A légkondicionálót akkor kívánjuk bevetni leginkább, amikor 30 fok fölé szalad nyáron a hőmérőnk higanyszála, és a pihentető alvásunkat is gátolja a nagy meleg. Sokakban meg sem fordul a gondolat – még azokban sem, akik már rendelkeznek otthonukban klímával –, hogy ezekkel a készülékkel többségében fűteni is lehet. Ha mégis fűteni kényszerülünk, a klímáról tízből kilencen azt gondoljuk, hogy „emiatt biztosan sok lesz majd a villanyszámlám”, pedig ez is a klímával kapcsolatos tévhitek közé tartozik! (A távfűtéssel kapcsolatban is sok a tévhit, ezeket itt oszlatjuk el!)
A lakossági klímák képesek alacsonyabb energiafogyasztás mellett nagyobb teret befűteni rövidebb idő alatt, így biztosítva az otthoni komforthoz szükséges hőmérsékletet. A hagyományos fix fordulatszámú klímák az átmeneti időszakban segítenek átvészelni a hidegebb estéket, azaz –5 Celsius-fokig hatékonyak. Ezzel szemben az inverteres légkondicionálók már –15 Celsius-foknál is energiahatékony fűtést képesek produkálni, így akár huzamosabb időre is felválhatják a hagyományos fűtést. Egy klímával akár kedvezőbb áron fűthetünk, mint a gázfűtéssel, hiszen a gázhoz villamos energiára és gázra egyaránt szükség van, míg a légkondicionáló csak villamos energiával táplálkozik. A klímát gyorsfűtés funkcióra kapcsolva pillanatok alatt átfűthetjük a teret.
Hogyan működik a téli fűtés klímával?
● Télen is kell számolnunk kondenzvízzel, amit el kell vezetnünk a kültéri egységnél.
● A téli mínuszok beköszöntével előfordulhat, hogy a kondenzvíz ráfagy a hőcserélő bordázatra, ami a klíma időszakos leállását okozhatja, de ez csak addig tart, amíg az leolvasztja a jeget, majd újra bekapcsol.
Egy fontos tanács arra vonatkozóan, ha télen fűteni szeretnénk a klímánkkal: vásárlásnál mindenképpen ellenőrizzük a fűtési hatásfokot! Ennek a mértékegységét COP-ben, illetve SCP-ben adják meg, így minél nagyobb COP értékű a kiszemelt légkondicionáló, annál energiahatékonyabban tud fűteni a téli időszakban. A fűtésen és hűtésen túl egy klíma számos olyan funkcióval rendelkezik, ami segíti kényelmesebbé tenni az otthon eltöltött időt, így érdemes részletesen utánajárni a készülékek szűrési technológiáinak is. (Forrás: LG)
Hozzászólás zárolva.