Sokáig szeretnél élni? Tarts otthon kisállatot!
Sokkal nagyobb valószínűséggel élünk meg hosszabb és boldogabb kort, ha kisállatot tartunk, mintha magányosan vagy csak családtagok társaságában töltenénk mindennapjainkat. A kisállattartás hasonló hatást vált ki az emberi szervezetből, mint a jógázás vagy a meditációs gyakorlatok, amelyek jótékony egészségügyi befolyását már bizonyították.
A háziállatok az évszázadok során olyannyira természetessé váltak az emberek számára, hogy sokan már nem is tudnának létezni egy kutya vagy egy macska nélkül. Mindez nem véletlen, ugyanis több kutatás is bebizonyította, hogy kis kedvenceink jó hatással vannak mentális és fizikai egészségünkre, segítenek a szívbetegségek elkerülésében, a stresszhez kapcsolódó problémák leküzdésében, de még a depresszió mértékét is csökkenthetik bizonyos élethelyzetekben – adta hírül az allatwebshop.hu.
Noha számtalan háziállatunk lehet, a tanulmányok többsége a kutyákra és a macskákra koncentrált a hatások megállapítása során, így bizonyosságot nyert, hogy a kutyatartók – vélhetően a rendszeres sétáltatás, mozgás, illetve a kis kedvenc folyamatos jelenléte miatt – sokkal egészségesebb és kiegyensúlyozottabb életet élnek, mint azok, akik egyáltalán nem tartanak semmilyen állatot.
A házi kedvenceknek már a puszta jelenlétük is képes arra, hogy az emberekben csökkentsék a stresszhormonok szintjét, miközben támogatják az immunrendszer erősítését, csökkentik a fájdalomérzetet, az agressziót, segítenek a tanulásban, és megnövelik empatikus képességeinket is. Mivel a kutyás gazdik rendszerint többet mozognak, ezért több kutatás is bizonyítékot talált arra, hogy a kis kedvencek sokkal hatékonyabban tudják csökkenteni a magas vérnyomást, ebből kifolyólag a szívinfarktus kockázatát, a koleszterin és a trigliceridek szintjét, sőt mi több, képesek helyreállítani a szívritmuszavart is, tehát sokkal egészségesebb és hosszabb életet képesek biztosítani számunkra.
Ma már gyakran kórházakban is alkalmaznak kutyákat és egyéb kisállatokat azért, hogy mielőbb meggyógyulhassanak a betegek. A terápiás kutyákat főként gyermekek és idősek fizikai és mentális állapotának javulása érdekében alkalmazzák nagy sikerrel, mert azt már az orvostudomány is évtizedekkel ezelőtt felfedezte, hogy az ebek képesek olyan érzelmek felszabadítására, ami egy pszichológus vagy egy pszichiáter számára is lehetetlennek tűnik.
Amerikában legutóbb már nemcsak kórházakban, hanem börtönökben is elkezdték alkalmazni a kutyaterápiát, és az első eredmények alapján igencsak sikeres programról van szó. Noha a kutyák elsődlegesen azért kerülnek a lakókhoz, hogy ők is a társadalom hasznos tagjai lehessenek, betaníthassák őket vakvezetésre vagy gyógyító célokra, miközben rájuk is rendkívül jó hatást gyakorolnak. Azok az elítéltek ugyanis, akik kutyákkal foglalkoznak, sokkal jobban bírják a bezártságot, lényegesen nyugodtabbak, ezáltal kevésbé agresszívebbek, és a depresszióra való hajlamuk is lecsökken, hiszen folyamatosan van mellettük egy társ.
A magyar állattartók több mint háromnegyede családtagként tekint háziállataira, és közel ugyanennyien igyekeznek naponta legalább egy órát foglalkozni velük.
Hozzászólás zárolva.