Félóra alatt megvenni minden ajándékot? Lehetséges, de csak óvatosan!
A karácsonyt megelőző hónap a többségünk számára nagy rohanás, ilyenkor keressük a könnyebb, gyorsabb és hatékonyabb módszert, hogy mihamarabb megoldjuk a vásárlást. Az online vásárlás nagyon csábító, akár fél nap alatt, otthonról mindent megvehetünk és még házhoz is szállítják. De ne feledjük ez egy kiemelt időszak a kiberbűnözők számára. Összeszedtük mire kell figyelni, hogy biztosan boldog legyen a karácsony.
Webshop ellenőrzése
Az első és legfontosabb mielőtt egy webshopról megrendeljük a fa alá kerülő ajándékokat, hogy ellenőrizzük, fel vannak-e tűntetve az oldal üzemeltetésért felelős cég elérhetőségei, továbbá megtalálhatóak-e a Vásárlási Feltételek. Ha ezek közül bármi is hiányzik, ne rendeljünk az oldalról, hiszen esetleges garanciális kérdés során nincs mire hivatkoznunk, vagy nincs is kihez fordulnunk.
Böngészőnk biztonsága
Internetes vásárlást számítógépünk alkalmazásainak frissítését követően csak és kizárólag HTTPS csatornán végezzünk, ugyanis ez titkosítja az esetleges támadók elől a tevékenységünket. Ezt kiegészítve, ne használjunk nyílt WiFi hálózatot, csak otthoni védett hálózatot alkalmazzunk, továbbá soha ne kattintsunk vásárlásra buzdító e-mail linkjére, inkább keressük meg a céget vagy a terméket közvetlenül a böngészőből. Felugró ablakokra, pop-up hirdetésekre akkor se kattintsunk, ha máshova nem tudunk. Inkább zárjuk be a böngészőt. Egy rossz kattintással akár egy olyan vírust is telepíthetünk gépünkre, amely teljesen leköveti a szörfölésünket és azonnal továbbítja a beírt felhasználónevünket és jelszavunkat.
E-mailek szűrése
Itt még nem állhatunk meg, hívja fel a figyelmet Harold Teasdale, a QUADRON RENDSZER Kft. ügyvezető igazgatója, „karácsonyi időszakban megnő azon csalólevelek száma, amelyek webes vásárlásokra vagy azok kiszállítására vonatkoznak. Ezen levelek célja általában a személyes adatok megszerzése, így soha ne adjuk ki e-mail-es úton adatainkat.”
Fontos, hogy körültekintőbbek legyünk az e-mailben érkező karácsonyi, szilveszteri utazási ajánlatokkal is, ugyanis közöttük is számtalan a csaló szándék. „A kedves karácsonyi üdvüzletek is veszélyesek lehetnek, hiszen jelentősen megnő ilyenkor azoknak a kártékony kódokat futtató e-mailek száma, amelyek témája egy vicces karácsonyi animáció vagy ártalmatlannak tűnő videó” – int óvatosságra az IT biztonsági szakértő. A jótékonykodás során is legyünk figyelmesek, hisz a szeretet ünnepe közeledtével mindannyian adakozóbb kedvünkbe kerülünk, amit jó eséllyel használnak ki csalók, hogy megszerezzék személyes és bankszámla adatainkat.
Bankkártyánk védelme
Online vásárlás során soha ne használjuk a folyószámlánkhoz tartozó (debit kártya) bankkártyát, javasolt külön kártyát használni és arra csak az adott vásárláshoz szükséges összeget feltölteni.
Ragasszuk le bankkártyánkon a kártyaellenőrző kódot, hiszen annak megszerzésével azonnali online tranzakciót hajthatnak végre, méghozzá a pin-kódunk megadása nélkül! Harold Teasdale szerint, „érdemes lenne a bankoknak elgondolkodniuk, hogy míg a pin-kódunkat leírni sem javasolják, addig az online vásárláshoz szükséges valamennyi információ megtalálható magán a kártyán”. Vigyázzunk a mobilbankolással, kizárólag védett eszközzel és védett hálózaton használjuk fizetésre a bankkártyánkat.
Visszaélés észlelése
Állítsuk be és figyeljük az sms-eket, így azonnal kiszűrhetjük, ha visszaélés történt a bankkártyánkkal. Emellett a havi számlakimutatások ellenőrzését se hagyjuk el. Természetesen a fenti felsorolás célja nem az elrettentés, hanem az óvatosságra intés volt. Vásároljunk online is tudatosan és körültekintően, hogy minden ajándék biztosan a fa alá kerülhessen.
Hozzászólás zárolva.