Facebook hozzászólás
389

Hihetetlen, de ezért a 4 dologért éltek-haltak anyáink

Fa szappan, nejlonharisnya, Impulse desodor és más nehezen beszerezhető tárgyak a 70-es, 80-as évekből… Hitted volna, hogy amiért egykor anyáink, apáink az életüket adták volna, mára már megszokottá, sőt elavulttá váltak? Most csak négyet idézünk fel, retro hangulatban.

A retro soha nem megy ki a divatból, valamilyen formában mindig jelen van a 21. században is, elég csak a divatra vagy a zenére gondolnunk. Ezúttal olyan tárgyakat szedtünk össze, melyekért anyáink ácsingóztak a 70-es, 80-as években, a hiánygazdaság időszakában. Ekkor rendszeresek voltak a hosszú sorban állások, bizonyos árucikkeket csak nehezen, vagy egyáltalán nem lehetett beszerezni.

A nejlonharisnya azóta is hódít
A nejlonharisnya azóta is hódít

1. Nejlonharisnya

A modern, 21. századi nők életében a nejlonharisnya igazi fogyóeszköz, tucat termék – ha viselés közben felszalad a szem vagy elszakad (ami – valljuk be – igen gyakran előfordul), akkor hatalmas választékból és olcsón pótolható. Ami azonban most magától értetődő, az a 70-es, 80-as évek hölgyei számára még egyáltalán nem volt az. A szocializmus elszigeteltsége miatt ugyanis a nejlonharisnyához hasonló nyugati termékeket alig lehetett beszerezni.

2. Pepsi

Az üdítők terén a magyar márkák sokáig egyeduralkodók voltak a szocializmus időszakában. 1970-ben az NDK-gépsorokat fokozatosan a frissen importált Pepsi-Cola palackozására állították át a Fővárosi Ásványvíz és Szikvízüzemben, viszont ezzel párhuzamosan továbbra is gyártottak például Bambit is. Ám ez az innivaló a 70-es évek elejére kiment a divatból. Nem úgy, mint a Pepsi: az áhított nyugati világot jelképező Pepsi kólához először csak a kiváltságosok jutottak hozzá, mivel elsősorban a drágább szállodákba és vendéglátóhelyekre, leginkább a külföldiek kiszolgálására szállították.

3. Lada

Az autóvásárlás kötélidegeket kívánt meg a szocializmus időszakában. Habár Magyarország importált autókat, ennek ellenére a várakozási idő nagyon hosszú volt. Az autó árának felét előlegként kellett kifizetni, majd a másik felét a sok éves várakozási idő után, amikor végre megjött a kocsi. Ráadásul, ha közben áremelés volt, akkor rá kellett fizetni.
Csak egy példa: a 80-as években tíz év alatt tízszer emelték az autók árát, a Lada 140 százalékkal volt drágább 1989-ben, mint 1979-ben – emlékeztet a rendszervaltas.mti.hu

A színestévé első példányai
A színestévé első példányai

4. Színes televízió

Az elektronikus háztartási gépek már az ötvenes évek végén megjelentek hazánkban, illetve a tömeggyártásuk is elindult a hatvanas évek elejétől, ám a gyorsan növekvő kereslet hosszú évtizedeken keresztül jócskán meghaladta a kínálatot. 1973-ban a szellemi foglalkozásúak háztartásaiban átlagosan négy, a munkásokéban három, a kettős jövedelmű és paraszti háztartásokban pedig két háztartási gép volt.
A beszerzési sorrendben prioritást élvezett a mosó- és hűtőgép, valamint a porszívó. A tévékészülék (különösen a színes televízió) státusszimbólumnak számított, a háztartások csak nagy áldozatok árán tudták beszerezni.
(Forrás: Valuch Tibor: A bőséges ínségtől az ínséges bőségig. A fogyasztás változásai Magyarországon az 1956 utáni évtizedekben) Képek: sajtóanyag

 

50 éves a Gazdálkodj okosan!
50 éves a Gazdálkodj okosan! A Gazdálkodj okosan! társasjátékot, minden második családban pedig a mai napig rendszeresen előkerül. A szülők többsége már gyermekkorban is kapcsolatba került a játékkal, ha visszaemlékeznek, leggyakrabban az együtt töltött idő, család, takarékoskodás és a lakásvásárlás jut eszükbe.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!