Durvulnak a vidéki lakásárak is
Budapesten és a legnagyobb vidéki városokban cserélt gazdát az ingatlanok majd 40 százaléka tavaly. A nagyobbakban mérsékelten, a kisebbekben jelentősen emelkedett az adás-vételek száma. Akkor 153 770 ingatlan cserélt tulajdonost, idén a szakemberek ennél több üzletre számítanak, 160-180 ezer körüli tranzakciót várnak egy friss felmérés szerint.
A TOP 10 forgalmat bonyolító városok ingatlanárai némileg visszaestek. A legjelentősebb változás Budapesten történt. 2014-ben és 2015-ben a fővárosi ingatlanok tulajdonosi cseréje az országos átlag 30% feletti részesedését jelentette, vagyi 2015-ben 40 ezernél is több lakást cserélt gazdát. Ez tavaly azonban már csak alig több mint 36 ezer adás-vételt jelentett.
– A vidéki nagyvárosokat vizsgálva az utolsó időszakban Győrben, Debrecenben és Miskolcon volt jelentős ingatlanpiaci bővülés, javarészt a sok újépítésű projektnek köszönhetően. A legnagyobb városok mellett azonban arányaiban és tranzakciószám tekintetében is a kisebb vidéki városok növekedtek a legjelentősebben – mondta Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője. – Számos olyan kis és közepes vidéki város található, amely az elmúlt évben 10% feletti növekedést ért el az adás-vételek terén, ilyen volt például Tiszafüred, Fonyód, Dunaföldvár, Ajka, Szekszárd vagy Jászberény – tette hozzá a szakember a KSH adataira is hivatkozva.
A gazdasági visszaeses idején Budapesten és a nagyobb városokban zajlott a hazai ingatlanpiaci tranzakciók jelentős része. A piaci élénkülését, és az áremelkedést először szintén a nagyvárosokban lehetett érezni, ami most is tolja felfelé az árakat a kisvársokban is.
Hozzászólás zárolva.