Gondoltál már rá, hogy mi lesz a nyuszival?
A locsolkodásért többnyire pénzt, ajándékként pedig nemritkán élő nyuszit kapnak a gyerekek húsvétra. Leginkább mégis valamilyen játéknak örülnének a legjobban – derült ki egy friss felmérésből, amelyből azt is megtudhattuk, hogy a problémás nyulakkal nemigen tudnak mit kezdeni. Az ajándékozást azért is érdemes átgondolni, mert a gyerekeknek komoly traumát jelenthet a házi kedvenc elvesztése.
A magyar családok háromnegyedében őrzik a tojásfestés és locsolkodás hagyományát – derült ki a JátékNet.hu Webáruház húsvéttal kapcsolatos felméréséből. A megkérdezett anyukák harmada említette, hogy az ünnep alkalmából szoktak sonkát, tojást és kalácsot szentelni, a húsvéti körmenetben azonban már csak minden tizedik család vesz részt.
A húsvéti készülődésből a gyerekek is kiveszik a részüket, a tojásfestés jellemzően közös családi program. Bár a hölgyek nem annyira, a kislányok kétharmada ugyanakkor alig várja a locsolókat, de a kisfiúk is örömmel járják körbe az ismerősöket. A legtöbb családban parfümmel vagy kölnivel öntözik meg a lányokat, mindössze a megkérdezettek 6 százaléka mondta azt, hogy vizet használnak erre a célra. Tíz locsolkodó gyerekből hat egyébként pénzt is kap, körükben a húsvéti „átlagkereset” 2500 forint.
Bár a hagyományok szerint sokan ajándékoznak csokoládét húsvét alkalmából, a gyerekek inkább egy játéknak örülnének. Az adatok szerint közel ötször annyi anyuka csemetéje vágyik inkább új játékra, mint édességekre. Ennek ellenére még mindig több szülő vásárol finomságot húsvétra: a válaszadók 93 százaléka lepi meg gyermekeit egy kis édességgel, míg játékot a szülők 86 százaléka vásárol ilyenkor. „Igaz, ha a költést nézzük, már fordul a kocka: édességre jellemzően maximum 2000 forintot adnak ki a családok, míg egy játékra a legtöbben 2000 és 4000 forint közötti összeget szánnak, a szülők egyharmada pedig még ennél is többet fordít a húsvéti ajándékra” – mondta Bognár Ákos, a webáruház igazgatója.
A családok felénél felmerült már az élő nyuszi vásárlásának kérdése, és minden ötödik szülő engedett is a nyomásnak. Az élő nyuszit vásárlóknak mindössze 8 százaléka mondta, hogy húsvét után nem tudtak mit kezdeni a kisállattal. Ebben nagy szerepe lehet annak, hogy sok helyen nemcsak árulják, hanem vissza is veszik a nyuszikat. Ezzel kapcsolatban minden szülőnek azt javasolják, hogy mindenképp alaposan gondolják át ezt a döntést, hiszen a nyuszik tartása, a többi háziállatéhoz hasonlóan, nagy felelősséggel jár. Ha ezt egy család nem tudja vállalni, érdemes inkább más meglepetés után nézni.
A nyuszikkal kapcsolatos emlékezetes élményeiket is felidézték a válaszadók. Bár sokan valamilyen kellemes emléket őriznek húsvéti kedvencükkel kapcsolatban, többen is elmesélték, hogy a nyuszi elszökött, vagy a család kutyája kapta el, sőt, arra is több példa volt, hogy a kis kedvencből végül vacsora lett.
Az ajándékozást ezért is érdemes átgondolni, a gyerekeknek ugyanis komoly traumát jelenthet a házi kedvenc elvesztése. Több szülő is kiemelte, hogy a csemetéjét mennyire megviselte az elválás, még akkor is, ha a kereskedésbe vitték vissza az állatot. A magyarok ezen kívül még egy nyomós indokot adtak a nyuszivásárlás átgondolására: többen is elmesélték, hogy a húsvéti nyuszi mennyi kárt okozott azzal, hogy mindent megrágott és összekoszolt.
Hozzászólás zárolva.