A kötelező olvasmányon is lehet spórolni
A gyerekek többsége több kötelező olvasmányt is kap a nyári szünetre, de jó esetben még ezeken kívül is szeretne még könyveket. Ez viszont nem olcsó mulatság!
Az alsó évfolyamos diákoknak egy, a felsősöknek egy vagy két kötelező nyári olvasmányt szoktak feladni a pedagógusok – derül ki a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő körkérdésére adott válaszokból. A megkérdezett könyvtárosok szerint ugyan a tíz-húsz évvel ezelőtti gyakorlathoz képest kevesebben iratkoznak be a könyvtárba, azonban sok gyerek épp a kötelezők miatt teszi ezt, 16 éves korig ugyanis ingyenes a tagság. Így az, aki előrelátó, ingyen hozzájut a szükséges könyvekhez, amiből maximum 4-5 példány lelhető fel egy-egy könyvtárban.
„Minden évben tapasztaljuk, hogy sokan csak a kötelező olvasmányok miatt iratkoznak be hozzánk, más könyvet soha nem kölcsönöznek. Sajnos, pont ők azok, akik általában késlekednek a visszaadással, amiért napi 40 forint késedelmi díjat számítunk fel” – mondta egy fővárosi könyvtáros. Aki későn kap észbe, vagy inkább a könyvek megvásárlása mellett dönt, annak átlagosan, kiadótól, könyvtől függően, 1200–3500 forint közötti összeggel kell terveznie. Akinek pedig van tabletje vagy ebook-olvasója, az hasonló összegért be is szerezheti magának könyveket valamelyik nagyobb könyvesbolt weboldalán, hogy elektronikus formában olvassa el. Ráadásul az e-könyvek ma már ugyanúgy kölcsönözhetők elektronikus könyvtárból, mint nyomtatott társaik, így könnyebben vihetők nyaralásra is. (Már az internet eszközeit is használják a kötelező olvasmányok népszerűsítéséhez.)
Akik szívesen olvasnak a kötelezőn felül is, azoknak nyáron sokkal több idejük van erre, van olyan gyerek, aki négy-öt könyvvel is végez a szünidő alatt. Aki kedvenc példányait meg is szeretné vásárolni, több ezer forinttal kell számolnia, így érdemes mérlegelni a gyerekeknek, mit szeretnének megvenni, és mit csak kölcsönözni.
Akár a könyvvásárlással is növelhetjük a gyermek felelősségtudatát, gyakorolhatjuk a pénzügyi tervezést. „Ha szívesen olvas a gyerek, adhatunk neki egy összeget azzal, hogy saját belátására van bízva, hány példányt tud abból megvásárolni, a többi elolvasásához pedig marad a könyvtári kölcsönzés, de ez esetben oda kell figyelnie a határidőkre, különben, ha késedelmi díjat kell fizetnie, azt megint csak a zsebpénzéből kell fedeznie. Így a gyerek mérlegelésén, tudatosságán múlik, hogy mire mennyit költ, ráadásul közben a könyvek elolvasásával ismereteit is gyarapítja” – mondja Horváth Magyary Nóra, a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! pénzügyi vetélkedő zsűritagja.
Hozzászólás zárolva.